Senet Sorgulama Yapmak Mümkün müdür?
Senet Sorgulama Nasıl Yapılır? 2019

Senet Sorgulama Nasıl Yapılır? Nereden Sorgulanır?

Bu içeriğimiz de ticari senetler için senet sorgulama işlemini anlatacağız. Adıma senet var mı diye soranlar zaman aşımı, senet düzeltme hakkı, geçerlilik süresi gibi bilgilere ulaşabilirler.

Merkez Bankası Senet Sorgulama Sistemi

Protestolu senet alacak sahibi olan genelde bankalar tarafından, senedin ödenmesi için ikaz gönderilme işlemi ve senetle birlikte tüm masrafların alacaklıya gönderilmesidir. Protestolu senetler için Kanun hükümlerine göre finansal kuruluşlar arasında bir bilgilendirme ve senet sorgulama servisi mevcuttur. Bu da demektir ki, senet sorgulama işlemi yapılabilmesi için 1211 sayılı yasa gereğince senedin protestolu olması şarttır. Sorgulama ve bilgilendirme işlemi şöyle yapılmaktadır;

 1. Senet protestosunun sisteme bildirilmesi,
 2. Protestonun kaldırılması,
 3. Protestonun kaldırıldığının tüm finans kuruluşlarına bildirilmesi şeklindedir.

Senet üzerinde ki yasal protestonun kaldırılma işlemleri için borç alınan bankaya başvuru yapılması esas alınmaktadır. Protestosu kaldırılan resmi evraklar senet sorgulama sisteminden silinir.

Her yıl bu sisteme eklenecek olan senetler için belirli bir limit ortaya koyulmaktadır. Bu limitin üzerinde sayılan değerli evraklar protestolu senet niteliğindedir. Bu meblağın altında ve üzerinde olan senetler için Merkez Bankası tarafından bir liste oluşturulur ve sorgulama işlemi sistemde olan kuruluşlara gönderilir. Senet sorgulama işlemi bankada bulunan listeden yapılır. Tabi yasal işlemini taşımasına rağmen Merkez Bankasının kayıt kütüğünden silinen senetlerin, bankaların listelerinden silinmesi de bankalara bağlıdır.

senet sorgulama sistemi

2009 yılında yeni bir kanun yürürlüğe girdi ve 27 OCAK 2009 tarihinden önceki döneme ait protestolu senet borçlarının 6 ay içinde ödenmesi veya yapılandırılması durumunda Merkez Bankası kayıtlarından silinmesi ön görüldü. Bu tarihte borcun tamamını ödeyen senet borçlularının protesto kayıtları Merkez Bankası kütüğünden silindi. Yapılandırma işleminde ise, borcun hepsinin kapatılması halinde, kütükten silinmesi mümkündür.

Herhangi bir bankaya başvuru yaptığınızda senet sorgulama işlemi sonucunda, halen senedinizin protestolu olarak bankaların kayıtlarında mevcut olduğunu tespit ederseniz, bu senet Merkez Bankası kütüğünden silinmiş olması rağmen, bankaların kayıtlarından silinmemiş olduğu görülebilir. Bu kaydın silinmesi bankanın kendi yetkisindedir.

Öte yandan bazı bankalarda bulunan senetler ise  vade tarihi, senet referans numarası, Tc. kimlik numarası, tutar bilgileri ile ATM cihazlarından ve paramatiklerden de ödenebilmektedir.

Adıma Senet Var mı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Daha önceden herhangi bir kuruluşa senet teslim eden kişiler, ancak yukarıda anlatılan sistem dahilinde veya icra iflas dairelerinden gelen ihbarname ve protestolarla senetlerinin olup olmadığını öğrenebilirler. Eğer ödenmesi gereken senetler bankalarda ise, bu kez banka şubelerinden sorgulama yapılabilir.

Protestolu Senet Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi sitesinden başvuru ve sorgulamalar bölümünden Senet sorgulama sayfasına giriş yapınız. Bu sayfadan gerçek ve tüzel kişiler sorgulama yapabilirler.

 • Rapor sahibi,
 • Başvuru sahibi,
 • Başvuru şekli
 • Uyruğu
 • T.C. Kimlik Numarası

Bilgilerini doldurduktan sonra “Protestolu Senet Bilgileri” kutucuğunu işaretleyiniz.

Senet sorgulama nasıl yapılır
Senet sorgulama nasıl yapılır

Teslim edilecek kişi ve teslim şekli kutularından da, seçim yaptıktan sonra Bilgilendirmenin e-posta veya SMS ile yapılmasını da tercih ederek işleme devam ediniz. Bu işlem sonucunda size bir rapor sunulacaktır. Bu rapor Türkiye Bankalar Birliği Risk merkezinde bulunan kayıtlar esas alınarak tarafınıza sunulacaktır. Bu sayfadan senetlerle birlikte;

 • Karşılıksız Ve Ödenen Çek Bilgileri
 • Kredi Limit/Kredi Risk Bilgileri (Sorunlu Krediler)
 • Protestolu Senet Bilgileri

sorgulaması yapılabilmektedir.

Sorgulamanın ikinci sayfasında kişi bilgileri, 3. sayfasında teslim bilgileri yer alırken, 4. sayfasında ise senet sorgulama başvuru sonucu görüntülenmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir uygulama ile Kredi Kayıt Bürosu karekod yolu ile senet sorgulama işlemini kullanıma açmıştır. Son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan dolandırıcılık, karşılıksız senet gibi olumsuzluklardan dolayı böyle bir uygulamaya gidilmesi yerinde olmuştur. Bu şekilde yapılan alışverişler güven kazanmıştır. Telefona bir mobil uygulama yüklenmektedir. Burada bulunan kare kod uygulamaya okutulmaktadır.

Adınıza senet olup olmadığını öğrenmek için uygulayabileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır. Senet yaptırım gücü olan bir evrak olduğundan dolayı bilmediğiniz ve okumadığınız evraklara imza atmayınız. Bankalardan da senetle kredi alabilmek mümkün olmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir