Salma tavukçuluk nasıl yapılır
Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? 2019 Destekleri

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? Ne Kadar Para Kazandırır? 2019

Salma tavukçuluk nedir. Salma tavukçuluk nasıl yapılır Kimler salma tavukçuluk yapabilir? Salma tavukçuluk nerede yapılmalı, devlet destekleri neler, hangi tavuklar kullanılmalı, en çok yumurta yapan salma tavuk türleri yem çeşitleri gibi konu hakkında merak edilen soruların cevapları yazımızda yer almaktadır. Günde 2 tane yumurtlayan organik köy tavuğu yetiştiriciliği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Organik Yumurta İçin Salma Tavukçuluk

Ülkemizde ve dünyada en çok tüketilen besin maddesi yumurta olarak bilinmektedir. Bir çoğumuz neredeyse her gün yumurta tüketiriz. Son yıllarda yumurta üzerinde yapılan araştırmalarda çiftliklerdeki yumurtaların son derece besin değeri bakımından zayıf olduğu anlaşılmıştır. Tavukların küçük kafesler içerisinde 24 saat lamba altında katkı maddeli yemleri yemeleri ve durmadan yumurta yapmaları için uğraşılmaktadır. Tabi ki buda tavukların doğal yapısını bozduğu için yumurta kalitesini düşürmesine neden olmaktadır. Bu yüzden son yıllarda organik tavuk yumurtası son derece popüler bir iş haline dönüştü. Bir çok üründe olduğu gibi yumurta işinde de doğal ve organik olanlara rağbet edilmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak adına da bir çok girişimci büyük arazilerde salma tavukçuluk denilen doğal yumurta işine başladı ve kısa sürede çok para kazanmaya başladı. Tavukların gündüzleri arazide gezmesi ve yemlenmesi sağlanmakta ve daha doğal yumurta yapması için zemin hazırlanmaktadır. Ayrıca bu sistemde tavuk çiftliklerinde kullanılan hazır yemlerin hiç birisi kullanılmamaktadır. Araziye tavukların eşelenmesi için hayvan gübresi ve kum serilerek doğal bir ortam meydana getirilmektedir.

salma tavukçuluk nasıl yapılır

Tavuk Çiftliği Açma Hibesi 2019 yılında TİGEM tarafından verilecek mi?

Salma Tavuk Cinsleri

Son yıllarda ülkemize bir çok cins tavuk getirilmiş ve hepsinin yumurtlaması için çalışmalar yapılmıştır. Bilindiği üzere tavukların yumurta verimliliği yılda yapmış olduğu yumurta ortalaması ile belirlenmektedir. Bu neden ile salma tavukçuluk yapanların bir tavuktan yılda kaç adet yumurta alacağı işletmesi için hayati önem taşımaktadır. Kısacası ne kadar çok yumurta o kadar çok para kazanmanız anlamına gelmektedir. Bu nedenle yılda ortalama 250 yumurtanın üzerinde yumurta yapan hayvanları tercih etmeniz ve bulunduğunuz bölgeye en iyi uyum sağlayan tavukları saptamanız gerekmektedir. Yapılan araştırmalarda ülkemizde en yaygın olarak kullanılan salma tavukçuluk cinsleri denildiği zaman Lohman Brown ve Ataks yumurta tavukları tercih edilmektedir.

salma tavukçuluk projesi
salma tavukçuluk projesi

En İyi Salma Tavuk Lohman BROWN

Yumurta verimi ve bulunduğu ortama uyum sağlama bakımından sadece Türkiye’de değil Dünyada salma tavukçuluk alanında en çok kullanılan yumurta tavuğu Lohman Brown olarak bilinmektedir. Yıllık yumurtlama miktarı 270 ile 300 adet arasında olan bu tavuğun neden bu kadar çok tercih edildiği ortaya çıkmaktadır. Ayrıca tavukların yumurta verimi kadar yedikleri yemin de tercih edilmelerinde büyük önemi bulunmaktadır. Bu cins tavuklar günde ortalama 100 ile 110 gr arasında bir yem tüketmektedir ki buda vermiş olduğu yumurta sayısına oranla iyi bir ortalamadır. Bu neden ile Lohman Brown tavuk cinsi salma tavukçuluk için en çok tercih edilen tavuk olmuştur.

Sahibinden salma tavuk ilanları sitesinden satılık hazır tavuk cinsleri mevcuttur.

Salma Tavukçuluk İçin ATAKS Yumurta Tavukları

Salma tavukçuluk yapmak isteyenlere tavsiye edeceğimiz en çok tercih edilen yumurta tavuklarında ikinci sırayı ATAKS yumurta tavukları almaktadır. Yılda ortalama 250 ile 270 adet arasında yumurta yapan bu cins tavuklar ülkemizin her bölgesinde yetiştirilebilirler. Günlük yem tüketimleri ise 120 – 130 gr arasında bulunan bu tavukların yumurtaları genellikle 63 – 72 gr arasındadır. Sizde salma tavukçuluk yapmak istiyorsanız belirttiğimiz bu iki cins tavuktan birisini tercih edebilirsiniz.

Salma tavukçuluk ne kadar para kazandırır?

Salma Tavukçuluk Fiyatları

Salma tavukçuluk yapmak isteyenler yapacakları bu iş için belirledikleri tavuk sayısına bağlı olarak bir alan bulmaları gerekmektedir. Bu alan içerisinde hayvanların gündüzleri rahatlıkla dolaşmaları için bir bölge ve akşamları için kapalı bir kümes ve yumurta yapmaları için folluklar bulunmalıdır. Ortalama 5 tavuk için 1 folluk yeterli bir miktar olarak hesaplanabilir. Almış olduğunuz 500 adet salma yumurta tavuğu için ortalama 1 dönüm bir arazinizin bulunması gerekmektedir. Arazi içerisinde hayvanların eşelenmesi için hayvan gübresi ve in kum bulundurmanız gerekmektedir. Tabi ki sadece bunları vermeniz yeterli olmayacaktır. Hayvanların beslenmesi için doğal olarak arpa, ekin, bulgur gibi besin maddeleri de vermeniz gerekmektedir. Bu gibi hazırlıkları tamamladıktan sonra bakmak istediğiniz cinsten yumurta tavuklarınızı alabilirsiniz. İlk defa bu işi yapacak olanlara tavsiyemiz bu işe 50 ile 100 tavuk arasında başlamaları yönünde olacaktır. Bunun için salma tavuk kümesi projeleri içinden ruhsat için en uygun projeyi seçin.

salma tavuk cinsleri
salma tavuk cinsleri

Salma Yumurta Tavuğu işi yapmak isteyenler sermaye desteği için isterlerse bankalardan Hayvancılık Kredisi kullanabilirler. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler Günde 2 Yumurta Veren En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri isimli yazımızda tavuk cinsi seçimi hakkında bilgi alınabilir. Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? Ne kadar kazandırır ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler ise Organik Tavuk Yumurtası Yetiştiriciliği başlıklı makalemizi okuyabilirler.

TKDK kapsamında yumurta tavukçuluğu ile ilgili verilen destekler bulunmaktadır. Ancak bu destekler sıfırdan işletme kurulumu için değil de, var olan işletmelerin ekipman ihtiyaçlarının karşılanması ya da yer değiştirmeleri gibi durumlarda finansman sağlanması amacı ile verilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir