senetle kredi veren yerler
Müşteri Senedi ile kredi çekilir mi? 2019

Müşteri Senedi ile Kredi Çekilir mi? 2019 (GÜNCEL)

Ticari alışverişlerde çek veya müşteri senedi ile kredi çekilir mi sorusuna cevap aradığımız içeriğimiz de  Senet karşılığı kredi nasıl alınır? senetle nakit kredi veren bankalar senet karşılığı nakit avans kredisi, bankaların munzam senet alması gibi konuları inceledik. Eğer elinizde vadesi gelmiş veya gelmemiş bir kambiyo senedi var ise, bu senedi nasıl paraya çevireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Müşteri Senedi ile Kredi Çekilir mi?

BDDK mevzuatı gereğince sadece Kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen resmi senetler ile bankalardan kredi çekilebilir. Bunlara örnek olarak Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından verilen senetler karşılığında Ziraat Bankasından Kredi çekilebilir. Bunun haricinde ticari alacaklar için herhangi bir bankanın müşteri senedi ile kredi çektirme şansı yoktur. Ancak banka, senedi teminat olarak kullanmadan, KKB notu dahilinde bireysel limitlerle finansman sağlıyor ise, o zaman durum başka!

müşteri senediyle kredi

Finansman Senedi Nedir?

Bankalar veya kredi veren kuruluşlar, müşterileri borçlarının garanti altına alınmasını sağlamak amacıyla talep ettikleri, borçlu, borçlunun kefilleri tarafından imzalanan senettir. Bu senede hatır senedi adı da verilmektedir. Kötüye kullanım durumunda üzeri kurşun kalemle doldurularak sonradan doldurulmak üzere boş bırakılabilir. Tabi alacaklı ve borçlunun birlikte çıkmaz kalemle doldurmadıkları ve imzalamadıkları senetler yasal değer taşımaz. Senet üzerinde sonradan yapılacak doldurma işlemleri de resmi evrakta sahtecilik suçunu oluşturur.

Bankaların Munzam Senet Alması

Munzam Senet Nedir? Munzam Senet En fazla 1 yıl vadeli olan, icrasında ilamsız takip yapılabilen bir senet türüdür. Ticari kredilerde, kefil olarak gösterilen şahsın borçlusu olduğu, alacaklısının ise bankadan kredi çeken kişi veya firmanın olduğu senet türüdür.

munzam senet
munzam senet nedir?

Bu kapsamda bazı bankalar alacakların daha kolay tahsil edilebilmesi amacıyla munzam senet kabul edebilmektedirler.

Senet Karşılığı Kredi Veren Bankalar hangileridir?

Bankaların bazıları müşteri senetlerine belirli bir marj uygulayarak nakite çevirirler. Bu işlem daha çok faktoring firmalarının sistemi ile aynıdır. Tabi bunun için müşteri senedinin faturalı bir alacağa ait olması da aranmaktadır. Müşteri senedi ile kredi çekmek isteyen esnaftan bu değerli evrak teminat olarak alınabilmektedir. Bu bankalar şunlardır;

  1. Ziraat Bankası,
  2. Vakıfbank,
  3. Halkbank,
  4. Türkiye Ekonomi Bankası (TMO)
  5. Denizbank (TMO)
  6. Vakıfbank Dost Kobi TMO
  7. Akbank TMO
  8. Qnb Finansbank (TMO)

TMO yazılı olan bankalar Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından verilen çiftçi senetleri ile kredi ve nakit avans verebilmektedir.

Senetle Kredi Veren Yerler

Piyasada bankalar ve finansal kuruluşlar haricinde zor durumda olan vatandaşlara senet imzalatarak yüksek faizli olarak kredi veren tefeciler bulunmaktadır. Bu tefecilerden krediye ihtiyaç duyanların uzak durmalarını tavsiye ederiz. Eğer elinizde karşılıklı bir senediniz var ise, bu senedi bozdurmak veya acil paraya çevirmek için faktoring firmaları size yol gösterebilir.

Senetle Kredi Veren Yerler

Ziraat Bankası Senetle Nakit Avans ve Spot Kredi Veriyor

Eğer elinizde ticari bir alışveriş sonucunda verilmiş ve henüz vadesi gelmemiş olan gerçek bir kambiyo senedi var ise, Ziraat Bankası bu senedi temlik ederek, size nakit avans kredisi verebilir. Yapılan işleme gelince sadece faiz tahakkuk yöntemi ile borçlu cari hesap kredisi olarak verebilmektedir. Bununla birlikte 1 ay ve 3 ay arasında hemen nakit isteyenler için Ziraat Bankası ticari alacakların karşılığı olan senetler ile spot kredi verebilmektedir. Ancak bu finansmanın vadesi 3 aydan fazla olamaz.

Vadesi gelmemiş alacakların tahsili için başvurulan bu yöntemlerin hepsinde vade beklemekten daha zararlı çıkacağınız kesindir. Bu itibarla bozdurma tarihine uzun süre olan ve bozdurulduğunda hak sahibi zarara uğratan kambiyo senetleri ve çekler için kobilerin yapmaları gereken en olumlu davranış vade tarihinin beklenmesidir. Zira bu süreçte acil nakit ihtiyaçları bireysel krediler ile çözüme kavuşturulabilir. Hem vatandaşlar hemde ticari firmalar, acil finansman bulamadıkları zaman Devlet destekleri ve maddi yardım olanaklarına başvurabilirler.

Senetle kredi veren bu bankalardan kredi alabilmeniz için kredi notunuzun 1100 ve üzerinde olması gerekmektedir. Bankalar çek ya da senet elinizde hangi belge varsa bu belgeyi teminat olarak almaktadırlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir