KOSGEB Engelli Kredisi ve Destekleri 2017
KOSGEB Engelli Kredisi ve Destekleri 2017

KOSGEB Engelli Kredisi ve Destekleri 2019

Engellilere iş yeri açmak için devlet desteği. Kosgeb Engelli Kredisi ve Hibesi almak için ne yapılmalı. Dükkan açmak isteyen engellilere Kosgeb destekleri nelerdir. Engellilere kredi veren bankalar ve şartları. 2019 yılında engellilere verilecek olan destek ve hibeler. Geri ödemesiz olarak verilen engelli hibesi alarak sizde hayal ettiğiniz iş yerine kavuşabilirsiniz.

Kosgeb Engelli Destekleri

Dükkan açmak isteyen engellilere en bükü destek veren devlet kuruluşu KOSGEB 2019 Engelli Kredisi ve Hibesi ile yanınızda olmaya devam ediyor. Sizde sermaye yetersizliği ile ertelediğiniz iş planlarını bu imkanları kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bilindiği üzere ülkemizdeki engellilerin aktif olarak ticarete atılmaları ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri adına devlet maddi destek vermeye devam ediyor. Bu desteklerin bazıları hibe yani geri ödemesiz olarak verilmek ile birlikte isteyenler geri ödemeli olmak kaydı ile faizsiz kredi imkanından yararlanabilirler. Kosgeb vermiş olduğu desteklerde engelli vatandaşlarımıza öncelik vermektedir. Engellilerin hazırladıkları iş planları doğrultusunda yapacakları başvurularda % 90 oranında destek vermektedir. Sizde kendi adınıza bir iş kurmak istiyorsanız Kosgeb Engelli Kredisi ve Hibesi imkanından yararlanmalısınız.

Engellilere 150 Bin Lira Destek

Engelli vatandaşlarımızın kurmak istedikleri işler için gerekli finansal destek Kosgeb tarafından karşılanmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi alan bütün engelliler bu imkandan yararlanmak adına başvuruda bulunabilirler. Kosgeb eğitimi 32 saatlik bir uygulamalı kurstan oluşmaktadır. Bu eğitimde yapmak istediğiniz iş ile ilgili temel bilgilerin yanında kuracağınız iş ile ilgili işletme maliyeti, gelir gider hesaplaması, pazar ekonomisi ve rekabet gibi konularda bilgi sahibi olmanız sağlanmaktadır. Bunun ile birlikte yapacağınız işi ile ilgili nasıl bir iş planı hazırlayacağınız öğretilecektir. Ayrıca Kosgeb engelli kredisi başvurusunda bulunmanız adına bu eğitimi mecburi olarak almanız gerekmektedir. Sizde Kosgeb engelli hibesi ve desteklerinden yararlanmak istiyorsanız bu kurslara katılmalısınız. Eğitimini tamamlayan engelliler hazırlayacakları evrakları bağlı bulundukları Kosgeb birimlerine teslim ederek başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvurusu kabul edilen engellilere 50 bin lirası geri ödemesiz hibe 100 bin lirası geri ödemeli faizsiz kredi olarak toplamda 150 bin lira destek verilmektedir.

Kosgeb 50 Bin Lira Engelli Hibesi

Kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımız Nace kodları arasında yer alacak olan iş fikrini kabul ettirmesi sonucunda tamamen geri ödemesi bulunmayan 50 bin lira engelli hibesi almaya hak kazanır. Alacağınız bu hibe ile iş yerinizin açılış esnasında gerekli olan ruhsat işlemlerini gerçekleştirebilir, Yapacağınız iş ile ilgili araç, makine, ofis yazılım ve donanım gibi eksiklerinizi giderebilirsiniz. Bunun yanında bu para ile iş yeri kiranızı, yakıt ve personel giderlerinizi karşılayabilirsiniz. Sizde kendi işinizi kurmak için gerekli olan finansal desteği Kosgeb engelli hibesi ile karşılayabilirsiniz.

kosgeb engelli destekleri
kosgeb engelli destekleri

Engellilere Faizsiz 100 Bin Lira Kredi

Yukarıda belirttiğimiz engellilere 50 bin lira hibe imkanından yararlananlara tanınan bir başka destek de 100 bin lira kredi imkanıdır. Engellilere faizsiz 100 bin lira kredi veren Kosgeb bu kredi için teminat istemektedir. Vereceğiniz teminatla alabileceğiniz bu kredi imkanı ile kurduğunuz iş yerini büyütebilir, araç ve makine alabilirsiniz. Sizde kendi adınıza bir iş kurmak için verilen faizsiz kredi imkanından yararlanmak için bulunduğunuz bölgedeki Kosgeb birimlerine başvuruda bulunmalısınız.

Engellilere Kredi Veren Bankalar

İş kurmak isteyen engelli vatandaşlarımıza verilen devlet desteklerinin dışında özel veya devlet bankaları tarafından verilen krediler de bulunmaktadır. Kendi işini kurmak isteyen engellilere düşük faizli kredi veren bankalar finansal destek olmaya devam ediyor. Bir çok banka engelli destek kredisi adı altında girişimci engellilere finansal destek sağlamak adına düşük faizli kredi vermektedir. Kosgeb tarafından verilen desteklerden yararlanamayan engelli vatandaşlarımız iş kurmak için gerekli olan finansal desteği bankalardan kredi karşılığında temin etmek adına kredi başvurusunda bulunabilirler.

Kosgeb Güncel 2019 Girişimcilik Destekleri

Engelli vatandaşlara Kosgeb tarafından verilen 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi için başvurular bitmiştir. Bu destek 2019 yılında devam etmeyecektir. Girişimcilik Destekleri yerini Girişimciliği Geliştirme Destek Programına bırakacaktır. Girişimcilerin bu destekten yararlanabilmesi için işletmelerini, başvuru tarihinden itibaren son bir yıl içerisinde kurmuş olmaları gereklidir.  Yeni destek kapsamında;

 • Geleneksel Girişimcilere; 60 bin TL’ye kadar,
 • İleri Girişimcilere ; 360 bin TL’ye kadar destek sağlanacaktır.

İleri ve Geleneksel girişimcilere ilk olarak kuruluş desteği verilecektir. 

 • Gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmelere; 5 bin TL,
 • Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmelere ise; 10 bin TL destek sağlanacaktır.

İleri ve Geleneksel girişimcilere kuruluş desteğinin yanı sıra performans dönemlerine ve toplam prim gün sayısına göre destek sağlanacaktır.

 • Birinci performans döneminde toplam prim gün sayısı; 180-539 olan işletmelere 5 bin TL, 540-1079 olan işletmelere 10 bin TL, 1080 ve üzeri olan işletmelere ise 20 bin TL destek verilecektir.
 • İkinci performans döneminde toplam prim gün sayısı; 360-1079 olan işletmelere 5 bin TL, 1080-1439 olan işletmelere 15 bin TL, 1440 ve üzeri olan işletmelere ise 20 bin TL destek sağlanacaktır.

Her iki performans döneminde de asgari prim gün sayısını tamamlayan girişimcinin; engelli, genç, şehidin birinci derece yakını, gazi ve kadın olması halinde verilen desteklere 5 bin TL daha ilave destek verilecektir.

İleri Girişimcilere Makine, Teçhizat ve Yazılım desteği verilecektir. Bu destek yüzde 75 oranında sağlanacaktır. 

 • Düşük Orta ve Düşük Teknoloji düzeyine; 100 bin TL,
 • Orta Yüksek Teknoloji düzeyine; 200 bin TL,
 • Yüksek Teknoloji düzeyine ise; 300 bin TL tutarında destek verilecektir.

İleri Girişimcilere Makine, Teçhizat ve Yazılım desteğinin yanı sıra Mentörlük, İşletme Koçluğu ve Danışmanlık desteği de sağlanacaktır. Verilen destek yüzde 75 oranında olacaktır. 

 • Danışmanlık ve İşletme Koçluğu desteği kapsamında; 10 bin TL verilecektir.

Engelli vatandaşlarımız kurmak istedikleri iş ile ilgili KOSGEB Engelli Kredisi ve Engellilere kredi veren bankalar aracılığı ile bulunarak gerekli olan finansal desteği alabilirler.


4 yorum

 1. Bu engellilere niye kredi verilmiyor

 2. Senetle nakit imkanları sağlanır

Average
5 Based On 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir