vergi borcu ödenmezse hapis cezası varmı 2018?

Vergi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı? (YASA KAPSAMI)

Vergi borcu olan esnafın kredi kartlarıyla beraber bankalardaki hesaplarına bloke konuluyor. Bu bloke işlemleri vergi dairesi ya da maliye tarafından da değil, doğrudan bankalar tarafından yapılıyor. Kredinin ödenmeme riskini düşünen bankalara, ödemelerde gecikme olması durumunda ya da esnafın vergi borcu bulunması durumunda böyle bir uygulamaya gidiyor. Kredi kartlarının ve banka hesaplarının bloke olmasıyla esnaf daha da sıkışarak maalesef iflasın eşiğine geliyor. Bu sebeple bu yazımızda bankalar tarafından uygulanan bloke işlemlerine değindik. Bloke işlemleri hangi durumda gerçekleşir? Bankalar tarafından bloke edilmeye maruz kalmamak için nelere dikkat edilmeli?

Borç Yüzünden Hapse Girilir mi?

Vadesiz banka hesapları, kimilerine göre birikimleri güvence altına almak kimilerine göre de maaşlarını çekmek amaçlı kullanılmaktadır. Hiç bir özel koşul olmadan dilediğimiz durumlarda açtırabileceğimiz bu banka hesapları bazen tatsız durumlar altında bloke işlemlerine maruz kalabilmektedir. Bankaların talebi üzerine mahkeme kararıyla yapılan bu bloke işlemleri kişileri etkilediği kadar en çok da esnafları mağdur etmektedir. Özellikle vergi borcu olan ya da bankalara borcunu ödeyemeyen kimselerin karşılaştığı banka blokesi durumu ansızın mahkeme kararıyla gerçekleşmektedir. Borç yüzünden hapsen tazyik cezası çekilebilir. Borç yüzünden hapse girilir mi? sorusunun yanıtı cezanın türü ile ilişkilidir.

Hapse Girilince Borçlar Silinir mi?

Burada bir dipnot belirtmek gerekirse bazen kişilerin vergi borcu ya da bankalara herhangi bir borcu bulunmasa da böyle bir durum başlarına gelebilir. Bu daha çok ilk maaş zamanında bankanın istediği bazı belgelerin tamamlanmaması halinde banka kart veya hesap kullanımlarına bloke koyabilir. Gerekli belgeler tamamlandığı takdirde bu bloke sorunu ortadan kalkacaktır.

Acil nakite ihtiyacı olanlar Borç Para Veren Firmalar hakkında bilgi edinebilirler.

Hapse Girilince Borçlar Silinir mi
Hapse Girilince Borçlar Silinir mi?

Konumuza gelecek olursak bloke işlemlerinde vadesiz hesaplarda bulunan tutarın ne kadarına bloke koyulacağı ya da borç miktarı daha çok önemlidir. Yani borç konusundan örnek verecek olursak bankalar bloke işlemini borç tutarı kadar yapacaklardır. Mesela devlete vergi borcu olarak ya da bankaya borç olarak 300 TL gibi bir tutar varsa bu miktar kadar bloke konulur. Vergi borcu tahsil edildiğinde bloke kalkacağı gibi vadesiz hesabınızdan da bu miktar dışındaki ücret kullanıma açık olacaktır. Hapse girince borçlar silinmez ancak yeniden bu borçtan hapse girilmez.

Vergi Borcu Sorgulama Sayfasından Borcunuzu öğrenebilirsiniz.

İcradan Tutuklama Var mı?

Banka hesap blokesi hangi sebeple yapılmış olursa olsun, bloke işleminin kaldırılması genellikle banka tarafından kendilerine bildirilir. İlk olarak borç durumundan kaynaklanan blokeleri ele alalım. Bu durumda blokeye alınan miktar toplam borç tutarı kadar olacaktır. Blokenin kaldırılması için de bu miktarın ödenmesi gerekir. Ancak bloke işleminde de devletin bireyleri koruma amaçlı belirli bir yasal sınır koyduğundan da bahsetmemiz gerekir. Kişilerin maaş hesapları üzerinden bir bloke işlemi başlatıldıysa bu bloke maaşın dörtte birinden fazla olamaz. Ayrıca vergi borçları için de aynı durum geçerlidir. Vergi borcu buluna kimselerin banka veya maaş hesapları bloke olduğunda maaşlarını dörtte biri kesilerek kendilerine eksik bir şekilde maaş ödenir. İlk duruda bankaya olan borçlarda banka bloke koyup tutar ödendiğinde hesabı kullanıma açarken ikinci durumda ise maaşınızdan doğrudan bir kesilme yapılmaktadır. Bu duruma dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 Vergi Borcundan Dolayı Bloke Konulması

Vergi borçları, özellikle esnaf veya bazı ticari faaliyetlerle uğraşan kimselerde zaman zaman çok yüksek miktara ulaştığında ödenmesinde bazı zorluklar olabilmektedir. Devlete zamanında ödenmesi gereken bu vergilerin düzenli ödenmemesi ya da gecikmeye girmesi durumunda ilk olarak size hatırlatmalarda bulunulacaktır. Eğer bu hatırlatmaları ve size verilen süreyi es geçer ve önemsemezseniz banka tarafından takibe alınacaksınız. Banka mahkeme kararıyla daha sonra hesabınıza veya kartınıza bloke koyacaktır. Vergi borcunda resmi dairelerde bunun gibi bir yetki olmadığı için bankalara hatırlatma yapacak veya yine banka aracılığıyla evinize tebligat gönderilecektir. Bu tebligattan kısa bir süre sonra da bloke işlemi kartınızda veya hesabınızda gerçekleşecektir. Burada bir noktaya daha değinmek istiyoruz.

Esnaf Kefalet Borç Ödenmezse Kefile Ne Olur? Hapis Var mı?

Eğer vergi borcunuz bankadaki hesabı karşılamıyorsa yine de kartınıza veya hesabınıza bu bloke işlemi gelecektir. Resmi dairelere gerekli ödemeler yapıldıktan sonra hakkınızdaki bu işlem iptal edilecektir. Ayrıca bu tip durumlarda her ne kadar borcu erken ödeseniz de bloke işlemi sicilinize işlenecektir. Bu sebeple kredi notunuz düşecek, banka sicilinde olumsuz olarak gözükeceksiniz. Bu olumsuz etkiler bir sonraki kredi kullanımında veya ev, araba, telefon gibi şeyler almak istediğinizde karşınıza çıkacaktır. Unutmayınız.

Borç Yüzünden Hapse Girilir mi?

E-Haciz işlemi

Hazır bloke işlemleriyle alakalı bir konuya değinmişken şunu da bahsetmeden geçmeyelim. Esnaflar ve ticaretle uğraşanlar genellikle mal alışverişi yaparlar ve bu işlemler banka hesapları üzerinden gerçekleşir. Eğer hesaplarınızda bloke işlemi gerçekleşirse veya kart kullanımı kapanır, kullandığımız kredi de bloke olursa o zaman maalesef iflasın eşinde olabilmektedirler. Aynı durum öğrenciyken alınan kredi kullanımında da geçerlidir. Düzenli ödemeler yapılmazsa maalesef aynı şekilde hesaplar bloke olmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir