web sitesi kurarak para kazanmak
web sitesi kurarak para kazanmak

Sermayesiz Yapılacak En Güzel İş Fikri Web Sitesi Kurmak

Evet kabul ediyoruz başlık baya bir iddialı oldu gerçekten bugün yapacağınız 50 TL’lik bir yatırımla bir kaç yıl içerisinde zengin olabilirsiniz veya en azından evinizin geçimini sağlayacak kadar bir gelir elde edebilirsiniz. Günümüz internet çağının getirdiği en önemli fırsat eşitliklerinden bir tanesi büyük sermayeler harcamadan ürettiğiniz makale, eser, resim, video gibi içerikleri anında milyarlarca insanın önüne sunabilirsiniz.

Yakın zamana kadar ürettiğiniz ürünü veya eseri geniş kitlelere yayabilmek için mutlaka TV – Gazete, Dergi ve Radyo reklamlarına yada billboard reklamları yapmak zorundaydınız. Eğer bir ürün (hediyelik eşya, salça, turşu, aksesuar ..vs) üretiyorsanız bunun reklamını yapmadan veya iyi bir pazarlama ağına katılmadan (büyük marketler, toptancılar gibi) ürününüzü büyük rakamlarla satabilmeniz mümkün değildi. Bu rakamlara çıkamadıktan sonra da işinizi devam ettirebilmeniz zorlaşmaktadır.

Ama artık günümüzde önceden sermayesi olmayan için eksi olan faktörler internetin ve sosyal ağların gücü ile artıya dönüşmektedir. Yakın zamana kadar sermayesi olmayanın başarı şansı çok düşükken artık iyi fikri olmayanın şansı olmamaktadır. Eğer iyi bir fikriniz veya ürününüz var ise artık internetin gücünü kullanarak bu üretiminizi milyarlarca insanın önüne sunabilir çok düşük bütçelerle reklam yaparak geniş kitlelere yayabilirsiniz.

Web Sitesi Kurunca Para Kazanılır mı?

Tabi öyle cebinde her 50 TL’si olan zengin olamaz baştan söyleyelim 🙂 Zengin olmak ve başarıyı elde edebilmek için ilk öncelikli kural iyi bir fikrinizin olmasıdır. Her işte olduğu gibi internet dünyasında da başarılı olmanın yolu iyi bir fikir, doğru adımlar ve sabırla ve özveri ile çalışmaktan geçmektedir. Şunu kesinlikle unutmayın internet dünyasında doğru adımlarla ve kurallara uyarak ve emek vererek yapacağınız çalışmalardan mutlaka para kazanacaksınızdır. Bu belki bir öğrencinin aylık cep harçlığını çıkaracak 100-200 TL olur, belki mutfak masraflarına katkı sağlayacak 300-500 TL olur, belkide ev araba kredinizi ödemenizi sağlayacak 2.000-3.000 TL olur. Bu paraları sitenizde yayınlayacağınız reklamlarla kazanacaksınız. Ben reklamı nereden alacağım diye dert etmeyim. Google Adsense gibi bir reklam ağına üye olup sitenize kodları 1 defa kopyaladığınız da bu servisler sizin adınıza otomatik reklam gösterimini sağlar ve aylık olarak ödemenizi hesabınıza gönderir. Başarılı olmak biraz şansınıza birazda vereceğiniz emeğe bağlıdır. Ama dediğim gibi mutlaka ve mutlaka bir gelir sahibi olabileceksiniz.

Şuan 50 TL ile ne yapacağım ve zengin olacağım dediğinizi duyar gibiyim. 50 TL ile bir adet internet sitesi adresi (domain) ve bunu barındıracak hosting kirasının yıllık bedelini ödeyeceksiniz. Sitenizi 1-2 günde okuyacağınız makalelerle bedavaya WordPress gibi servisleri kullanarak kendiniz kuracak ve yöneteceksiniz. Sakın ben anlamam yapamam diye düşünmeyin, eğer Facebook kullanabiliyor, mail atabiliyorsanız, hazır web sitesi yapımını da çok kısa sürede başaracağınızdan emin olabilirsiniz. İlerleyen makalelerimiz de bu konularda da bilgiler vereceğiz.

Web Sitesi İçin Sermaye Önemsiz

Tabi internet adresi almadan önce mutlaka bir fikrinizin oluşmasına ve buna uygun bir adres almaya dikkat edin. Mesela balıkçılık üzerine uzman sayılırsınız ve sürekli ava çıkıyorsunuz. Bu tecrübelerinizi paylaşacağınız bir site oluşturmak istiyorsunuz. Adresinizde balık kelimesinin seçmesi size avantaj sağlayacaktır özellikle google aramalarında. Mesela adresiniz www.balikavcisi.com gibi bir adres olabilir. Veya üretim yapıp bunu pazarlamak istiyorsanız yine üretim alanınızla ilgili bir alan adına sahip olmanız size avantaj sağlayacaktır. Turşu üretimi yaptığınızı farz edelim. Adresiniz markanız olabilir veya www.tursuculararsivi.com gibi üretiminizin adının geçtiği bir adres olabilir. Fikrinizi ve adresinizi belirledikten sonra bunları alıp bir hosting firmasında barındırmanız gerekmektedir. Biz bu iş için 50 TL gerekli dedik ama bunu 20 TL’ye 200 TL’ye de sağlayacağınız firmalar bulunmaktadır. Bu işlerde kurumsal firmalar ile çalışılmasında fayda bulunmaktadır. İnternetten hosting firmaları diye arattığınızda pek çok seçenek sahibi olacaksınız. Size tavsiyemiz bedava web sitesi sistemi olan WordPress destekleyen bir firma seçin ve sitenizin tüm kontrolünü kendiniz yapın.

Eğer ben hosting bulamam wordpress ayarlayamam derseniz tüm bu işlemleri 50-100 TL arasında hazırlayıp size teslim eden firma veya kişileri de internetten bulabilirsiniz. Bu kişileri bulurken referanslarına dikkat edin yoksa paranız boşa gidebilir.

Eğer domain, hosting ve worpress kurulumlarını gerçekleştirdiyseniz artık web sitenizi yönetmek mail adresinizi yönetmek kadar kolaydır. Emin olun 1 gün içerisinde sitenize tam olarak hakim olacaksınız.

Size birde video paylaşacağım.

Bundan sonra yapmanız gereken sitenize içerik girmek olacaktır. Bir web sitesinin başarılı olması ve ziyaretçi çekebilmesinin ilk şartı özgün olabilmesidir. Özgün demek kendine has ve farklı anlamındadır. Mesela yemek tarifleri verilen bir siteniz var ve kuru fasulye tarifi vereceksiniz. Bu tarifi başka bir siteden hazır alıp kopyalarsanız bu kopya içerik olacaktır ve arama motorları bunu bildiklerinden dolayı sitenizi ilk sıralara çıkmasını engelleyeceklerdir. Günümüzde web sitelerinin büyük çoğunluğunun ziyaretçileri arama motorları tarafından gönderilmektedir. Arama motorlarından kopya içerikle ziyaretçi çekmek neredeyse imkansızdır.

Eğer siz kuru fasulye tarifinizi kendi cümlelerinizle kendinize has anlatırsanız bu özgün içerik olacaktır ve arama motorlarında ilk sıralarda çıkma şansınız olacaktır. Eğer web sitenizden uzun süre para kazanmak istiyorsanız kesinlikle sitenizde 1 cümlelik bile kopya içerik bulundurmayın, bulundurmak zorunda kalırsanız da bu alıntının nereden yapıldığını belirtin yani kaynak gösterin. Böyle davranırsanız sitenizin sicili temiz olacak ve arama motorları sizin ilk sıralara çıkmanıza izin vereceklerdir.

Şimdi arama motorlarında ilk sıraya çıksak nedir çıkmasak nedir dediğinizi duyar gibiyim. Bazen reklam verenin bol olduğu bir kelimede ilk sıralarda yer almak zengin olmakla eşdeğerdir. Örnek olarak bana doktor olmak mı istersin yada “Banka” kelimesinde google da ilk sırada yer almak mı istersin dediklerinde kesinlikle google derim. Çünkü sırf o kelimeden dolayı bir doktorun kazandığından çok daha fazlasını oturarak kazanabilirsiniz 🙂

Şuan dünya genelinde milyonlarca kişi geçimini internet sitelerinden sağlamaktadır. Bunlar arasında ev hanımı olup gerçekten aylık binlerce dolar kazananlarda bulunmaktadır. Önemli olan kendinize bir sektör seçip bu alanda özgün içerikler ekleye bilmektir. Bu sektörün sizinde ilgi alanınızda olaması daha iyidir çünkü en büyük sorun bir zaman sonra sıkılıp siteyle ilgilenmeyi bırakmaktır. Kuracağınız web sitesinde oldukça sabırlı olmanız gerekmektedir. Size tavsiyem siteden hemen para kazanmayı beklemeyiniz. İlk yılınızı işi öğrenme ve içerik oluşturma olarak belirleyin. 2 yılınızı artık biraz para kazanma, 3. yılınızda ise asıl hedeflerinize ulaşmak olarak belirleyip sabırla çalışırsanız mutlaka para kazanacaksınızdır.

Parayı Nasıl Kazanacağım? Kim Siteme Reklam Verecek?

Sitenize reklam almak için aceleci davranmamalısınız. Öncelikli olarak bir kaç ay sitenize yeni makaleler ekleyin ve bunlar kesinlikle özgün olsun. Tavsiyem bu makaleler 300 kelime üzeri, hatta mümkünse 500 kelime üzeri olsun. Bu şekilde 20-30 içerik girdikten sonra ve bunlar google aramalarında listelendikten sonra reklam almaya hazırsınız demektir. Şuan en büyük reklam veren yine Google şirketidir. Google ADSENSE ağı ile sitelere reklam vermektedir. Siteniz belli bir doluluğa gelince Adsense için başvuru yaparak sitenizde reklam yayınlayabilirsiniz. Kuracağınız WordPress eklentileri ile Adsense reklamlarını bir kere ayarladınız mı artık 7/24 sitenizde reklamlar yayınlanacak ve reklamlara tıklama oranınz göre aylık para kazanacaksınızdır. Adsense hesabınızda biriken para 200 TL’yi geçtiği zaman bir sonraki ayın 22-25’i arası banka hesabınıza paranızı yatıracaktır.

Google Adsense hesabı sahibi olarak reklam yayını yapabilmek günümüzde oldukça zorlaşmıştır. Sitenizi bu ağa dahil edebilmek için zorlanabilirsiniz ama asla pes etmeyin. Eğer red edilirseniz red edilme gerekçesine göre tekrardan düzenlemeler yapıp tekrar başvurun. İsteyenin bir yüzü kara vermeyenin iki yüzü kara gibi düşünün 🙂 20 defa red edilip 21. defada kabul edilenler bulunmaktadır.

Google Adsense’den başkada pek çok reklam ağı bulunmaktadır ama sizin öncelikli hedefiniz Adsense olsun. Çünkü size ziyaretçi de gönderecek olan Google olduğundan dolayı kendi reklam verenini azda olsa kıyak geçeceği aşikardır. 🙂

NETİCE

Eğer siz kendinize reklam vereni bol olan bir sektör seçer ve bu alanla ilgili faydalı özgün makaleler girerseniz mutlaka para kazanacaksınızdır. Bunun miktarı sizin emeğinize ve sabrınıza göre değişmektir. Ama doğru sektör ve doğru içerikle aylık 500 TL civarı gelir etmeniz gerçekten çokta zor değildir. Doğru adımlarla sektörünüzde ve anahtar kelimelerde eğer arama motorlarında ilk sıralara çıkabilirseniz zengin olmanız içten bile değil 🙂 Şuan ülkemizde evinden web sitesi yönetip 10.000 TL üzeri gelir elde eden pek çok kişi bulunmaktadır.

Birde işin şu yönünü düşünün. Yıllarca çalışıp 200.000 TL biriktirip yatırım amaçlı bir ev aldınız ve bu evi kiraya verdiniz. Bu evden elde edeceğiniz kira geliri iline göre 500 TL ile 1.000 TL arasında değişecektir. Ama kuracağınız bir web sitesinden doğru adımlarla bir kaç ay içerisinde bu gelirlere sahip olabilirsiniz.

Ayrıca gelir elde eden web sitelerinizi rahatlıkla satabilirsiniz. Genellikle Adsense gelirli siteler sektörüne göre aylık kazancının 10 ila 20 katına satılabilmektedir. Yani 500 TL gelirli bir sitenizi 5.000 TL ila 10.000 TL arasında kısa sürede satabilirsiniz. Gelecek vaat eden bir site ise bu rakam 20.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Sizin yapmanız gereken adresinizi alıp sitenizi yayına vermek ve en azından haftalık bir kaç faydalı makale girmek, bundan sonra yapacağınız sitenizin günlük getirisini takip etmek ve aylık ödemenizi alıp bunu harcamak olacaktır 🙂

Bu web sitesi için giriş ve fikir oluşmasına yönelik bir yazıydı. Eğer konuyla ilgili talepler olursa adım adım web sitesi oluşturma ve para kazanılabilmesi için gerekenleri anlatacağımız bir yazı dizisi oluşturabiliriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir