Özel Ağaçlandırma Hibe Kredileri 2019 Proje Örneği ve Maliyeti

Özel Ağaçlandırma Hibe Kredileri 2019 Proje Örneği ve Maliyeti

Özel Ağaçlandırma Yönetmeliğine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Proje maliyetlerinin hesaplanması, sahaların 2019 yılı çizelgesinin tespit edilmesi ve arazi devletten ağaç dikmesi girişimciden projesine örnekten ulaşabilirsiniz.

Devlet Ağaç Dikme Hibeleri ve Teşvikleri Veriliyor

Devlet Destekli Ağaçlandırma Hibeleri 2019 Başvuruları devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından hazırlanan özel ağaçlandırmaya kredi verilmesine yönelik yönetmelik değişikliği yapılarak yeni bir program belirlendi. Daha önceden ceviz ve meyve bahçesi hibeleri zaten veriliyor idi. Genç çiftçiler 30 bin lira ağaç yetiştirme ve fidan hibesi verilmişti.  Hazırlanan yeni yönetmeliğe göre ağaçlandırma ve erozyon kontrolü hizmetleriyle alakalı yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda arazisini ağaçlandırma yapmak isteyen herkes devlet tarafından verilen desteklere başvuru yapabilecek. Proje amacı ise boş ve kullanılmayan arazilerde veya hazineye bağlı bulunan arazilerde ağaçlandırma çalışmaları yapmak. Bu sebeple hem orman sayısı arttırmak istense de bir bakıma özel mülkte bulunan arazilerde dikili tarımı yaygınlaştırmak da amaçlanmaktadır. Peki devlet destekli ağaçlandırma nedir? Başvuru koşulları nelerdir?

Özel ağaçlandırma hibeleri

Devlet ağaçlandırma sahaları için bağlı Orman Genel Müdürlüğünce hazırlanan özel ağaçlandırmaya destek yönetmeliği yayımlandı. Hazırlanan bu yönetmelik orman alanlarını artırmak, biyolojik çeşitliliği koruyarak geliştirmek ve bozulan orman dengesini tekrardan oluşturmak amacıyla yapılacak ağaçlandırma, yenileme, erozyon veya sel kontrolleri, çığ ve heyelanların önlenmesi, meraların ıslahı, bölgede mevcut olan ağaçların ıslahı, tohum ve fidanları ıslah etmek ve üretimini arttırmak, fidanlık ve imar çalışmaları gibi bu tip yapılacak tüm harcamaların düzenlenmesini ve gelirlerin tahsiline yönelik düzenlemelerin tamamını kapsıyor. Oldukça geniş kapsamlı hazırlanan bu yönetmelikle birlikte özellikle son dönemde artan orman yangınlarıyla azalan ağaçlarımızın ve ormanlarımızın mevcut konumlarını koruyarak arttırmak oldukça önemlidir.

Tarımsal faaliyetler için devletten arazi kiralamak istiyorsanız Orman Arazisi Kiralama 2019 Yılı Şartları Nelerdir?  konusuna göz atmalısınız.

devlet destekli ağaçlandırma

Ağaçlandırma Kredisinin Kapsadığı Alanlar

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapılan açıklamalarda bilhassa orman köylülerinden gelen talepler doğrultusunda yönetmelik çerçevesinin belirlendiğini ve köylülerin yönlendirmelerinin dikkate alındığı ifade edildi. Bu sayede tecrübeyle bilgi bir araya gelerek ülkemiz adına ormanlarımızı geliştirmek maksadıyla en doğru adımın atıldığını ifade eden bakanlık ayrıca şu noktaları da belirtti. Yeni hazırlanan bu yönetmelikte özel ağaçlandırma kapsamında bugüne kadar uygulanan, gerçek veya tüzel kişilere verilen kredi ya da köy tüzel kişilikleri için uygulanan hibe desteği uygulaması kaldırıldı. Bunların yerine, ormana yakın olan yani orman köylüsü olup ceviz-badem tarzı ekstra gelir getirici türlerle, en fazla 30 dekarlık arazi alanlarında yapacağı özel ağaçlandırmalarda yüzde 65 hibe; köylülerin haricinde diğer gerçek ve tüzel kişilerin yapacağı özel ağaçlandırma çalışmalarında ise yüzde 25 hibe verileceği de belirtilmiştir.

Ceviz Bahçesi Ağaçlandırma Projesi Örneği

https://www.yapikredi.com.tr/yapi-kredi-hakkinda/kurumsal-sosyal-sorumluluk/kurumsal-sosyal-sorumluluk-projeleri/cevre-projeleri/agaclandirma-calismalari

Yönetmeliğin Kapsadığı Ağaçlar

Orman köylüsünün özellikle gelir getiren türlerde ceviz, badem, zeytin, defne, harnup gibi meyvesinden faydalanılan ağaçlar başta olmak üzere kendi tapulu arazileriyle birlikte; hazine, orman ve sahipli araziler üzerine 30 dekara kadar alanlarda yapılacak ağaçlandırmaları kapsamaktadır. Özel ağaçlandırma harcamalarında yatırım giderlerinin 2/3’ü Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından karşılanacağı gibi ekilen arazilerin verimli hale geçip ürün vermesiyle elde edilen tüm ürünler yine köylüye ekstra geçim olarak kalacaktır. Bu sebeple bölge şartlarına göre en yüksek verimin sağlanabileceği bir ağaç türünü tercih etmek elbette sizin yararınıza olacaktır.

Ağaçlandırma Hibe Kredisi Başvuru ve Tahsisi

Orman ve Hazine arazileri dahil olmak üzere devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazilerde ağaçlandırma yapılabileceği gibi özel ve mülki arazilerde de yapılabilmektedir. Yönetmeliğe göre arazinin tasdik edilmesi ve yer teslimin yapılmasından sonra arazi sahiplerine projenin tasdik edildiği bildirilir.
Proje kapsamında bulunan kişiler ise şunlardır;

  • Köyde bulunan arazinin sahibi olan gerçek kişiler
  • Köy tüzel kişileri
  • Ayrıca bu işe yatırım yapmak isteyen diğer gerçek ve tüzel kişiler ise kredi tahsisi için bulundukları il ve ilçelerdeki işletme ofislerine müracaat ederler.

Daha sonra istenilen kredinin alınabilmesi için;

  • Orman İşletme Müdürlüğünce tanzim edilen uygun görüşle birlikte
  • Bölge Müdürlüğüne gönderilen krediye esas yatırım giderleri cetveli
  • Ağaçlandırma Şube Müdürünün tetkiki
  • Son olarak Bölge Müdürünün onayı da alınarak
devlet destekli ağaç dikme maliyeti

Arazinin durumuna göre alabileceğiniz kredi Orman Genel Müdürlüğüne gönderilir. Kredi tahsisi yapılması uygun bulunmayan projelerin yatırım giderleri cetveli iade edilir. Olumlu bakılan projelerde ise bütçe imkanı da göz önünde bulundurularak kanunda yer alan onuncu maddeye göre kredi tahsili yapılır.

Özel Ağaçlandırma Proje Örneği linkine tıklayarak bilgisayarınıza maliyet ve diğer ayrıntıların bulunduğu örnek projeyi indirebilirsiniz. (ALINTIDIR)

Kredi dönüş süresi ve faizi

Daha önce Ceviz, Kestane, Antep Fıstığı, Badem, Harnup tarzı türlerin daha çok bu projede kullanıldığını belirtmiştik. Son dönemde ise kavak, kızılağaç, okaliptüs gibi hızlı gelişen türler oldukça popüler. Girişimciler ise yukarıda belirtildiği gibi ister saf ister karışık olarak ağaçlandırma yapabilmektedirler.  Bunun için Ziraat Bankasının küçük ölçekli tarımsal işletme tanımına giren üreticiler için uyguladığı kredi faizinin yedide biri (7/1) faiz olarak uygulanmaktadır. Ağaçların yeterli verimi verebilmesi için ise on beş yıl beklenerek on beşinci yılın Ekim ayında kredi tahsili yapılır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir