Öğrencilere Kredi ve Borç Para Veren Yerler

Öğrenciye Kredi ve Borç Para Veren Yerler (Basit Yol)

Lise öğrencilerine, meslek liselilere, üniversite öğrencilerine, borç para veren yerler olduğu gibi senetle eğitim ve öğretim kredisi imkanı sağlayan yerlerde mevcuttur. Bunlar KYK ve burs veren vakıflar ve dernek haricinde ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım eden yardımseverlerdir.  Acil para lazım diyen öğrenci arkadaşlara tavsiyemiz bu kişilerden önce bankalara, KYK’ ya, dernek ve vakıflara ve herşeyden önce dayıya amcaya teyzeye başvurmalıdır. Babanın vermediği malum 🙂  Çünkü bu kişilerden bazıları özellikle de bayan öğrencilere karşı kredi verme konusunda çok cüretkâr olsalarda karşılık  bekleme konusunda bir  o kadar terbiyesiz olabiliyorlar. Yani para karşılığında senet imzalatmalar, senedi ödeyemezsen değişik tahsil etme yöntemleri öne sürmeler falan filan.. Bu yüzden arkadaşlar önce şu bankalara bi bakalım ve çıkar bir yol bulalım..

Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Üniversite öğrencileri hemen hemen tüm bankalara, (pardon lise öğrencileri saymıyorum. Çünkü onların yaşları tutmuyor!) başvuru yaparak ihtiyaç kredisi çekebilirler. Bankanın başvuru yapan öğrenciye borç para verirken en çok sorduğu soru şudur: NASIL GERİ ÖDEYECEKSİN? Öğrencinin afallayıp kaldığı ve gelir belgesi gösteremediği en sıkıntılı yer de burasıdır. Çünkü öğrenci geçen hafta mahallede ki cafe de bir müddet çalışmışsa da, kesin bu hafta işi bırakmıştır. Belki internette ki ek işlerden ufak tefek kazancı vardır ancak bu kazançları gelir belgesi ile belgeleyemez. Bir an babasının maaş bordrosunu almayı veya internetten onun haberi olmadan çıkarmayı düşünse de, babasının maaş bordrosu ile öğrenciye borç para verilmeyeceğini sonunda anlar. Ancak ve ancak, bazı bankalar var ki, sırf eğitim ve öğrenim uğruna, üniversite öğrencileri iyi yerlere gelsin, okusunlar büyüsünler ve ekonomiye, vatana millete (sakarya ya) katkı sağlasınlar diye senetsiz yasal yollardan kredi verirler. Bunlara genelde biz öğrenci eğitim ve öğretim kredisi adını veriyoruz. Bakalım hangi bankalar veriyormuş muş muş;

Ah O Üniversite Günleri Ah!

INGBank Öğrenciye Eğitim Kredisi; İsmini az duyduğumuz, tv. reklamlarında az gördüğümüz INGBank öğrencilere 5 dakika da onaylanan eğitim kredisi veriyor. Başvurmak için banka banka gezmek, kuyruklarda sıra beklemek, bir tomar evrak hazırlamakta gerekmiyor. İnternet sayfasından başvuru formunu dolduruyorsunuz ve 5 dakika da onay cebinize geliyor.

Ing Bank Eğitim Kredisi
Ing Bank Eğitim Kredisine başvurabilirsiniz.

Yukarıda ki görselde görüldüğü gibi, INGBank başvuru yapan gençlerden belge vs. istemiyor ve 5 dakika da başvuruyu onaylıyor. Sevgili üniversiteliler, tefecilere başvurmak yerine, bu bankayı yabana atmayın ve deneyin derim!

Ziraat Bankası Öğrenciye Kredi Veriyor mu?  Ziraat öğrencilere verdiği bu krediye eğitim kredisi adını veriyor. Gençlerimiz her türlü eğitim ve öğretim giderlerini, dershane paraları, harç paralarını, kitap, defter, okul malzemeleri ve diğer harcamalarını gerçekleştirsinler diye öğrencinin en zor gününde Ziraat Bankası öğrenci kredisi veriyor. Hatta bu destek hakkında Ziraat şunu diyor. DERS Çalışmak Öğrenciden, Destek Ziraat Bankasından! Gelelim şartlara ve fasulyenin faydalarına;

 • 3 sene vade,
 • Eksi hesap şeklinde kullanma imkanı,
 • Öğrencinin gelir belgesi yok ise, masraflarını karşılayan anne, baba, dayı, amca, teyze veya hayırsever bir akrabanın maaş bordrosu ve kefaleti ile çekilebilir.
 • Teminat sağlanırsa, öğrenciden ek teminat istenmez ama öğrencide krediden müteselsilen sorumludur.
 • Kredi kapatılana kadar hayat sigortası yaptırmak mecburidir.
Ziraat Bankası Eğitim Kredisi
Ziraat Bankası Eğitim Kredisi alabilirsiniz. 

Öğrenciye kredi veren bankalar 2019; Destek Ziraat Bankası ve INGBank ile de bitmiyor.  Bu banklar haricinde aşağıda isimleri yazılı olan ve numaralı listede belirttiğimiz tüm bankalar öğrenci arkadaşlarımıza kredi imkanı sağlıyor. Borç para alabileceğiniz üniversiteli bankaları şunlar;

 1. İş Bankası öğrenci kredisi
 2. Yapı ve Kredi Bankası,
 3. Denizbank,
 4. Garanti Bankası,
 5. Halk Bankası,
 6. Odeabank,
 7. Albaraka Bank,
 8. A Bank,
 9. Koç finans,
 10. Fibabanka,
 11. Qnb Finansbank,
 12. Şeker Finans,
 13. Burgan Bank,
 14. Akbank,
 15. İktisat Bank,
 16. Kıbrıs Vakıflar Bankası (KKTC’de bile öğrenciye destek var. Uyuma!)

Yukarıda ismini yazdığımız 16 banka ve isimlerini yazmayı unuttuğumuz Türkiye’nin Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumuna kayıtlı bulunan diğer bankalar ve Resmi finans kurumlarının hemen hemen hepsi öğrencilere para yardımı amacıyla kredi vermektedirler. Öğrenciye ihtiyaç kredisi adı verilen para imkanı bundan ibarettir. Peki bankadan başka kredi veren yerler ve kimseler yok mu? Var tabi olmaz mı… 🙂

Devlet Öğrenci Kredisi Nedir?

Devlet Kredi Yurtlar Kurumu adını verdiği kuruluşça her eğitim ve öğretim döneminin başında başvuru toplar ve bu başvuruları değerlendirerek öğrenciye 2 şekilde destek sağlar. Bunlardan bir tanesi geri ödemesiz hibe iken, diğer ise borç paradır. Borç paraya KYK kredisi adı verilir. Devletin kendi eliyle öğrencilere sağladığı tek destek ve tek kredi sağlayan kurum budur. Bunun haricinde öğrenci arkadaşlarımıza, üniversitelilere, borç paraya ihtiyaç duydukları zaman kredi verebilecek esas duruşta bekleyen bir kurum olmasa da, bazı dernekler, vakıflar, iş adamları, özel kuruluşlarda kendi iç politikalarında belirledikleri esaslar çerçevesinde para yardımı yaparlar.

Bu arkadaşların öğrenci olmadığına eminim 🙂

Eğer okullar açılmış ve dönem başlayalı çok olmuşsa ve de en önemlisi okulunuzda parmakla gösterilen başarılı bir öğrenci değilseniz, notlarınız iyi değilse, bu vakıflardan da size birşey çıkmaya bilir.

Her şey burada bitmedi. Ver bir kucak at bir bozuk ve sarılmak 1 Lira pozisyonuna düşmeden, Allah rızası için şarap parası toplamadan önce (tövbe) size birkaç tavsiyemiz daha var.

Borç alabileceğiniz günlük öğrenci işlerini deneyin; Adı borç olsa da emeğinizin karşılığını alabileceğiniz, garsonluk, eşya taşıma, temizlikçilik, getir-götür ve benzeri uzmanlık gerektirmeyen gündelik işleri deneyebilirsiniz.

Öğrenciye Senetle Para Yerine Bozdurma Cep Telefonu

Hangi üniversitede eğitim gördüğünüze bakılmaksızın borç paraya ihtiyaç duyan öğrenciler geleneksel Türk yöntemi bozdurma telefon işi yapabilir. Bu iş sandığınız kadar zor bir iş değil. Önce telefoncunun birine gidip, elden taksitle telefon verip vermediklerini sorun. Çevrenizde bu tür telefoncular yoksa eğer,  Vestel, Arçelik, Beko, Bosch gibi beyaz eşya mağazalarına veya taksitle elden ev eşyaları satan EV-KUR mağazalarına gidin. Ne kadar paraya ihtiyacınız var ise, o miktarlarda bir telefon tercih edin. Yani 2 bin lira lazımsa 2 bin lira bedelinde telefon yerine 3 binlik bir telefonu tercih edin. Çünkü bunun nedeni taksitle elden aldığınız için 2 bin liralık telefon size 2500 liraya senetle satılacaktır. Tabi öğrencinin peşin paraya ihtiyacı olduğu için 2.500 liraya aldığı telefonu aynı gün 2.000 liraya satamaz. Çünkü bu telefonun gerçek değeri 2.000 TL.’dir. Şimdi hemen satış yapabilmek için (sınıfta ölücü zengin arkadaşlar yoksa 🙂 ) biraz ucuza vermeniz gerekecek.

Paraya ihtiyacı olan Mucit Öğrenci

1.800 – 1.700 TL. gibi ne tutturabilirseniz yapıştırın gitsin. Bazı öğrenci arkadaşlar, BUMU ÖĞRENCİYE BORÇ PARA BULMA YÖNTEMİ diyecektir ancak eğer bankadan kredi çekebiliyorsanız veya amcanız size borç veriyorsa sorun yok. Son çare olan tefecilerin eline düşmemeniz için bu fikir harika olmasa da, sizi bir süre idare edecektir.

Öğrenciye Kredi ve Borç Para Veren Yerler hakkında araştırma yapan arkadaşlar için farklı bir fikir daha vereceğim. Eğer faturalı hat kullanıyorsanız ve fatura ödemelerinizde herhangi bir takıntınız yok ise, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom (Avea) bayilerinden faturalı hattınız ile mobil cihaz satın alabilirsiniz. Örneğin yeni piyasaya çıkacak olan Iphone 8, Iphone 8 Plus veya X marka cihazlardan birini satın alarak, çok kısa sürede nakit paraya çevirebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir