Kreş Yardımı Başvurusu Nereye Yapılacak Şartlar Nedir
Kreş Yardımı Başvurusu Nereye Yapılacak Şartlar Nedir

Kreş Yardımı Başvurusu Nereye Yapılacak? Şartlar Nedir?

Bu yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız kreş yardımı adı altında  güzel bir düzenlemeyle gündeme geldi. 2019 Yılında bayan her bir bireyi iş hayatına kazandırmak ve aile bütçesini desteklemek adına yapılan bu destek bir çok ev hanımımızı da iş konusun da umutlandırdı. MEB Memur olan annelerimizi kapsayan bu yasa, SGK da çalışan hanımlarımızı da kapsayacak mı merak konusu oldu. Kreş hizmeti ile ilgili iş veren ne düşünüyor bugün detaylarıyla kaleme aldık. Maddi açıdan desteğe ihtiyacı olan ebeveynler için tahsis edilen bu miktar 304 liradan tam tamına 1.015 liraya çıkartılan  bu tutar hangi şartlar dahilinde verilecek? Tüm çalışan annelerimiz için araştırdık. Başvurular ne zaman nereye yapılacak sitemiz de yer verdik. Sizler de çalışmayı düşünüyor ancak çocuğum var diye kara kara düşünüyorsanız sayfamızı mutlaka inceleyin.

Kreş Yardımı 2019 Başvurusu Nereye Yapılacak Şartlar Nedir

Kreş Yardımı Nedir?

Bildiğiniz gibi günümüzde eşlerden tek kişinin çalışması maalesef yeterli gelmiyor. Hal böyle olunca kadınlar da iş hayatının bir kısmını oluşturuyor. Lakin çocuklar için bir de kreşe, bakıcıya ücret ödeyen annelerimize devletten güzel bir haber geldi. Çalışan annelerimiz kazandığı parayı kreşe verip kendileri mağdur olmasın diye kreş parası annelere verilecek. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yetkililerince yapılan bu proje çalışan annenin çocuğunun kreş masraflarının karşılanması için verilen paraya kreş yardımı denmektedir. 2019 yılında proje tutarının ne kadar olacağı bilinmemektedir.

Çalışan Annelere 50 Bin TL. Kosgeb Kredisi Verilecek.

Özellikle ihtiyaç sahibi, çalışmaya ihtiyacı olan ebeveynleri baz alan bu yardım, bir çok ailemizin kalkınmasını sağlayacak. Çalışmak isteyen ancak çocuğuna bakacak kimsesi olmayan ebeveynler için gerçekten umut verici bir seçenek olmuştur. En azından çalışan anneler kazandığı paranın tamamını kreşe vermek zorunda kalmayacaklar. Kazançları haliyle artış gösterecek. Peki çalışan milyonlarca annemizin başvuracağı  bu destek için aranılan koşullar neler bir bakalım.

kreş yardımı
Kreş yardımı ihtiyaç sahibi anneleri rahatlatmaktadır.

Bu yardımın yapılma amacı; kadının iş hayatında ve ülke ekonomisinde var olmasını, yerini arttırmaktır. Bu düşünce ile uygulamaya konulan bu yardımı alma şartları; yardımı alacak SGK kapsamında çalışan annenin, işveren tarafından bordro üzerinde yazan ve ödenen maaşının yüksek gelir düzeyinde olmaması bakılacak ilk şarttır. Daha sonra ki bakılacak olan ise aile içi toplam kazancın belirlenen tutarların üstünde olması bu yardımı almanıza engeldir. Bir devlet memuru, engelli öğretmen olabilir; yani yüksek maaşla çalışan bir yönetici değilseniz yada avukat bu yardımı alabilme şansınız var. Burada önemli olan sizin aylık kazancınızın belirlenen miktarın üstüne çıkmamasıdır. Başvuruların ardından sizin gelir durumu tespitiniz yapılarak bu yardımı verme kararı alınacaktır. Puanlama sistemi ile değerlendirilen bu uygulama ile 0 ile 100 arası bir puan sizin gelir durumunuzu temsil edecektir. Yani bu da demek oluyor ki maaşınız 5 bin lirayı geçmemelidir. Gelir düzeyi yüksek olan çalışanın bu uygulamadan yararlanma olanağı yoktur. Yapılacak başvuruların çokluğu göz önüne alınırsa bu yardım verilirken hak sahibi anneler titizlikle seçilecektir.

İŞKUR Kreş Yardımı Nedir?

İşkur çalışan annelere çocuklarına bakım sağlanabilmesi için herhangi bir destek sağlamamaktadır. Ancak İŞKUR çocuğu yüzünden çalışamayan anneleri ilgili kurumlara yönlendirmekte ve işbaşı eğitimi vererek iş bulmasına olanak sağlamaktadır. Öncesinde işkur’un 400 TL. çalışan annelere yardımı gündeme geldi ancak gelişme olmadı.

Kreş yardımı başvuru formu linkinden Aile ve Sosyal Politikalara verilecek dilekçeyi bulabilirsiniz.

Kreş Yardımı Başvurusu İçin Şartlar Neler?

  • Başvuracak olan ebeveynlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir.
  • Çalışan annenin aldığı maaşın miktarı az ise (asgari ücret ve altı),babanın aldığı maaşta annenin maaşı gibi azsa başvuru yapabilir.
  • Ve ya anne eşinden ayrılmış yalnız kalıyor, çalışıyorsa,
  • Eşlerden her ikisinin ailesinin de varlığı yok ve ya vefat etmişlerse başvuru ön plana alınır.
  • Bu başvuru için annenin sigortalı bir işte çalışması gerekir.
  • Evi kira maddi durumu kötüyse bu desteği almaya hak kazanır. Lakin ev kendinin her iki eş de çalışıyor, ve maaşları toplam da beş bin lirayı geçiyor. Aile büyükleri de çocukların bakımını üstleniyorsa maalesef kreş yardımını  alması pek mümkün değildir. Bu sebeple en çok ihtiyaç sahibi olanlar incelenecek, değerlendirmeye alınacak sonrasın da  ayrılmış olan 4.3 milyarlık bütçe gerçek durumu olmayanlara verilecek.
Kreş yardımı için nereye başvurulur?

Kreş Parası İçin Nereye Başvurulacak?

Başvurular herkesin çalıştıkları ilin Sosyal Politikalar Bakanlığının Müdürlüklerine, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılacak. Hükumet sağlayacağı bu yardım için muhakkak başvuranların ikametlerini, maddi durumlarını ve aile içi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bir sıralama yapıp vatandaşa yardımı sağlayacaktır. Birçok istihdam da olduğu gibi yine bu teşvikte de engelli çalışanlarımız, eski hükümlüler, madde bağımlısı olup yeni bir hayata başlayanlar ön planda tutulacaktır. Yine öyle ki başvuru yapan annenin çocuğunun yaş gruplarını  göz önünde bulundurarak müracaat etmesi gereklidir.

Kreş Başvuru Formu

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Şartları?

İhtiyacı olan annelerimiz için adım adım kreş yardımı nasıl alınır? Bahsetmeye çalıştık peki müracaat esnasında dikkat edilecek hususlar neler sizlere adım adım bahsedelim. Başvuru sırasında nüfus cüzdanınız, iş verenden onaylı maaş bordrosu , ikametgah adresi ve nüfus müdürlüğünden ailede kaç kişi yaşadığınıza dair belge ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının müdürlüklerine  durumunuzun yeterli gelmediğini, eviniz kira ise kira sözleşmesini de evraklara ekleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. En geç bir ay içerisinde bu yardımdan yararlana bileceğinizi size telefon ya da yazılı bir şekilde bildireceklerdir. Bunun yanı sıra  yine bakanlığımız her mahalleye bir kreş projesi üzerinde çalışmaktadır. Gündem de olan bu proje de en geç bir kaç ay içerisinde hayata geçirilecek. Böylelikle annelerin yükü biraz daha hafifleyecek her mahallenin kreş imkanı daha çok gelişecek. Devlet elinde olduğu için bu kreşler de ücret bakımından çok çok uygun hatta dar gelirli ailelere ücretsiz olacak. Aileyi destekleyici bu tür projeler ile ilgili tüm haberlere yine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Çalışan Annelere Kreş Parası Ne Zaman?

Henüz ne zaman verileceği hakkında bir bilgi verilmedi. Kadınların çalışma ve sosyal hayatla bağlarını koparmaması adına verilen kreş yardımı desteği, geçen yıl 1 milyon 57 bin 249 kişiye ulaştırıldı. Ailenin tamamen annenin çalışmasına bağımlı olduğu durumlarda ve çocuğa bakılamayacak durumlarda bu yardım gerçekleşmektedir. 2019 yılı için daha çok anneye verilmesi planlanan bu destek için daha çok bütçe ayırarak kadınlarımızın iş hayatında aktif olmalarını sağlamak hedeflenmiştir. Talebin oldukça yoğun olduğu bu desteğe başvuruda bulunmanız için tabi ki çalışma hayatında olmamız gerekmektedir. Bu yardım için düşük ücretli çalışan annelere öncelik tanınacağı da bilgiler arasında. Başvurular, bulunduğunuz bölgenin Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine yapılacaktır.

2019 yılı için verilecek destek tutarı ve başvuru tarihi henüz belli olmamıştır.


Bir yorum

  1. Bencalışıyorum annesi calışmıyor buhalde kireşyartımı fakirlik yardımı kirayardımı alabilirimiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir