işyeri satın almak için konut kredileri

İşyeri Satın Almak İçin Konut Kredisi Veren Bankalar

İnsanlar ihtiyaçlarını nakit olarak karşılayamadığı zamanlar da çareyi kredi kullanmakta bulurlar. Bu kredileri ihtiyaç kredisi, konut kredisi, iş yeri kredisi gibi birkaç önemli başlık altında sınıflandırmak mümkün. Ancak en çok tercih edilen konut kredisi ve iş yeri kredisi arasında işinize yarayacak birkaç fark var. İşte bugün ki makalemizin konusu  kredilerin arasında yer alan önemli farklar bizi nasıl etkiler?  Sizin de bu tarz bir ihtiyacınız var ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız makalemiz size tüm detaylarıyla bilgi sahibi olma şansı tanıyacaktır. Öyleyse gelin konut kredisi, iş yeri kredisi nedir? ortak ve farklı yönleri nelerdir inceleyelim. Mutlaka karlı çıkan siz olacaksınız.

Konut Kredisi İçin Aranılan Şartlar Nelerdir?

Bildiğiniz gibi herkesin hayalidir istediği gibi bir ev almak, içinde mutlu mesut oturmak. Fakat çoğu vatandaşımızın alım gücü yeterli olmadığından kredi seçeneğine baş vururlar. Peki konut kredisi hakkında bilinmeyenler, bu krediye sahip olmak için aranılan koşullar neler bir bakalım. Konut kredisi bireylerin belirli bir faiz karşılığı bankadan borç alarak karşılığında evini ipotek ettirmesidir. Konut kredisine başvuru da bulunabilmek için;

 1. 18 yaşın üzerinde bulunmak.
 2. Alınacak olan evin üzerinde ipotek veya ortaklık bulunmamalıdır.
 3. Kredi için başvurduğunuz konutun % 75 i kadar kredi çekebilirsiniz.
 4. Kredi notunuzun ve banka geçmişinizin bankanın istediği şartlara uygun olması gerekir. Örneğin kredi notunun 1 500 den aşağı da olmaması ve kırmızı kalem yememiş olmak şartı genellikle tüm bankalarda aranan koşuldur.
 5. Düzenli bir gelire sahip olmak
 6. İdari bir takibe alınmamış olmak gerekir.
Konut Kredisi İçin Aranılan Şartlar Nelerdir
Konut Kredisi İçin Aranılan Şartlar Nelerdir

İşyeri Kredisi Nasıl Alınır?

Kendi işinin sahibi olmak isteyen birçok kişi bankalara başvurarak iş yeri kredisi almaktadır. Aslında konut kredisiyle çok fazla ortak yönü bulunmaktadır. İki kredi arasında ki ayırt edilecek tek fark kredi çektiğiniz taşınmaz iş yeri olmasıdır. Bankalar 120 aya kadar kredi imkanı sunduğu iş yeri kredisi için Ziraat bankasının iş yeri kredisi desteği veya KOSGEB in girişimci destekleri mutlaka takip edilmeli uygun kredi imkanları değerlendirilmeye alınmalıdır. Eğer ustalık belgesi veya işletmeniz için kurs bitirme belgeniz varsa işinizi kolaylaştıracaktır. İşletme kredisi için gerekli şartlar da şöyledir;

 1. İş yerine ait tapuda ipotek bulunması gerekir. Eğer işletme kira ise  kira kontratı fotokopisi ve kira miktarı belirtilmelidir.
 2. Bağlı olduğunuz odanın kooperatifinden yazılı belge almanız kredi işlemlerinizi hızlandıracaktır. Ayrıca kooperatifin anlaşmalı olduğu bankalardan kredi almak daha hesaplı olacaktır.
 3. Kredinin %75 ini karşılayan bankalar iki adet kefil ya da gayrimenkul ipoteği şartı ararlar.
 4. İşletmenize ait vergi levhası ya da geliriniz olduğuna dair gelir şartı aranır.
 5. Eğer iş yeri ortaklık üzerine açılacak ise iki ortağında kredi şartlarına uygunluk taşıması gereklidir. Örneğin kredi notunuzun yüksek olması ve banka geçmişiniz de kara listeye alınmamış olmak da aranan şartlar arasındadır.
işyeri satın almak için konut kredisi
İşyeri satın almak için konut kredisi alabilirsiniz. 

Konut Kredisi İle İşyeri Kredisi Arasındaki Fark Nedir ?

İşletme açma kredisi konut kredisine göre biraz daha maliyetlidir. Örneğin; Konut kredisi faiz oranları %1.98 den başlıyor ise iş yeri açma kredisi oranları % 1.50 den işlev görmektedir. Bu oranlar son aylarda ki tespitlerdir. Konut kredisinin masraf iş yeri açma masrafına göre daha azdır. Çünkü vergi levhası, ustalık belgesi, işletme izin belgeleri biraz maliyetlidir. Konut kredisinde bunların hiç birine ihtiyaç duyulmaz. Lakin iş yeri açma kredisi alırken Kosgeb, Kooperatif ve oda desteği aldığınız da daha uygun şartlarda kredi alırsınız. Konut kredisinde ne yazık ki uygulanan faiz oranının altına inemezsiniz. Bu neden iki seçeneğiniz var ve hangisine başvurmak bana kazandırır diye düşünüyorsanız. Kosgeb ve Ziraat Bankası iş yeri açma kredilerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Bahsettiğimiz iki kredi arasında çok bir fark olmasa da sizin şartlara uygunluğunuz kredinizi belirleyecektir.

Hangi Bankalar Veriyor?

Kredi Başvurusunda Bulunmak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Kredi başvuru işlemlerinde her bankanın genel olarak istediği şartlar ve gerekli gördüğü evraklar vardır. Aranılan koşullara yukarı da değinmiştik. Şimdi de istenilen belgelerden biraz bahsedelim.

 1. Her işlemde gerek duyulduğu gibi nüfus cüzdanı, sürücü belgesi yada pasaport fotokopisi
 2. Düzenli geliriniz olduğuna dair maaş bordrosu fotokopisi
 3. Gerçek bir adreste ikamet ettiğinize dair son 3 aya ait elektrik, su, doğal gaz, internet faturası
 4. Konut kredisi içim konut tapu fotokopisi
 5. Başvuru formu
 6.  İş yeri açma kredisi için ise iş yerinin kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi
 7.  İşletme izin belgeleri
 8. Vergi levhası fotokopisi
 9. Bağlı olduğu meslek kuruluşunun üyelik belgesi
 10. Ustalık çıraklık belge fotokopisi
 11.  Emekli ise kredi çeken birey emekli maaş cüzdanı yada aylık dökümü
 12.  İşletme kredisi çekecekler bilanço ve gelir tablosu varsa ek gelir belgesi sunmak zorundadır. Sizin de biraz birikmişiniz var ve geri kalanını kredi yoluyla tamamlayarak iş yeri veya konut alma düşünceniz varsa mantıklı olarak en az maliyetle konut almanız sizi karlı çıkaracaktır. İşletme getirisine göre konut kirası daha az ama temiz paradır. Uğraş gerektirmez, masraf gerektirmez. Bol kazançlı günler dileriz.

100 Bin Lira İşyeri Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı 100.000 TL
Vade 48
Aylık Taksit Tutarı 2.892,55 TL
Toplam Faiz Tutarı 36.992,44 TL
Toplam Geri Ödeme 138.842,05 TL
Faiz Oranı 1,36%

Eğer bir işyeri almak istiyorsanız bankaların verdiği uygun faizli konut kredilerinden yararlanabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir