İstanbul Büyükşehir Belediyesi maddi yardım yapıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Kartı 2020

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fakirlere Yardım kampanyaları  devam ediyor. İBB sosyal yardım kartı veya çeki ile Belediye başkanlığı İstanbul’un hem Anadolu Yakasına, hemde Avrupa yakasına maddi yardıma ihtiyacı olan fakirlere ve yoksullara çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlar Belediye Başkanlığı bütçesi ve dış kaynaklardan alınan yardımlar ile yapılmakta, ihtiyaç sahipleri tek tek tespit edilerek yardımlar ulaştırılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hangi Yardımları Yapıyor?

İBB’nin yaptığı yardımları başlıklar halinde sıralamak gerekirse;

 1. Sosyal yardımlar

Bu yardımlar her türlü sosyal alanda ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlardır. Sosyal yardımlar ikiye ayrılmaktadır.

 1. Nakdi yardımlar: Maddi yardım destekleridir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin muhtarlıklardan geliri olmadığına dair belge alması veya Sosyal Hizmet Müdürlüklerinde GSS testi yaptırarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına şahsen müracaat etmesi gerekmektedir. Başvuru sonrasında Belediye görevlileri tarafından başvuranın adresi ve maddi durumu incelenir ve değerlendirme kurulunca onay verilmesi durumunda bir sefere mahsus veya devamlı nakdi yardım sağlanır.
 2. Tıbbi ve ilaç yardımları: Sağlık problemleri olan hastalara ve özellikle de sosyal güvencesi olmayanlara yapılan ilaç masrafı, muayene giderleri ve diğer tıbbi araç ve gereçlerin alımı için yapılan yardımlardan ibarettir. Eğer hastanın sürekli olarak ilaç kullanmaya ihtiyacı var ise, bu kez hastaneden ilacın kullanımı ile ilgili sağlık raporu alması gerekmektedir.

AİLELERE VE KADINLARA YAPILAN MADDİ YARDIMLAR

İBB ALIŞVERİŞ KARTI YARDIMI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi maddi olanağı olmayan ailelere alışveriş kuponu yardımı yapmaktadır. Daha öncesinde bu kupon yerine ailelere gıda yardım kolileri teslim edilmekte idi. Ancak bu koliler ile ailenin ihtiyacı tam olarak bilinmediğinden, anlaşmalı marketlerden alışveriş yapmalarını sağlayan ve para yerine geçen kuponların dağıtılması daha uygun bulundu.

İBB Sosyal Yardım Kartı 2019

Ailelerin bu kuponları gıda ve alışveriş ihtiyaçlarında kullanmalarının sağlanması ve suistimalin önüne geçilmesi içinde alışveriş kuponları ihtiyaç sahiplerinin kimlik noları ile bağdaştırılmaktadır. Bu işlem sayesinde kuponu olan vatandaş Tc. kimlik numaralı kimliğini ibraz ederek alışveriş yapabilmektedir.

Göç yardımı almak isteyenler İstanbul’dan Memlekete Dönüş Parası Göç Yardımı alabilirler.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI SAĞLIK YARDIMLARI

İBB sağlık açısından yardıma ihtiyaç duyan İstanbul’lulara gezici ekipler vasıtasıyla yardım götürmektedir. Büyükşehir Belediyesinin bir evde bakım ünitesi bulunmakta olup, çok sayıda hastaya evde bakım hizmeti sağlanmaktadır. Hastaneye sevki gereken hastalara yardımcı olunarak tedavilerinin yapılması sağlanmaktadır. Özellikle kimsesi olmayan hastalar birinci önceliktir.

GİYİM, EŞYA VE DİĞER YARDIMLAR

Belediye Başkanlığı hayırseverlerin desteği ile giyim eşyalarına ve diğer eşyalara ihtiyacı olan vatandaşlara da destek olmaktadır. Belediyenin bünyesinde bulunan atölyede kontrolden geçirilen eşyalar yoksul vatandaşlarımıza dağıtılmaktadır. Yuva kuran ihtiyaç sahibi vatandaşlara ise gelinlik ve damatlık yardımı yapılmaktadır.

Bunun haricinde Belediye Başkanlığı bünyesinde anlaşmalı kurumların desteği ile çeşitli meslek edindirme kursları açılmakta ve eğitim ihtiyacı olan vatandaşlara yönelik kurs faaliyetleri sürdürülmektedir.

SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞININ YARDIMLARI

Başvuru sahiplerinin gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadığını tespit edilmesi,

 • Muhtaçlık belgesi alması gerekenleri yönlendirmek,
 • İhtiyaç sahiplerine maddi yardım sağlamak,
 • İstanbul’dan göç etmek isteyenlerin başvurularını değerlendirmek,
 • Sağlık konusunda tıbbi ilaç yardımı ve muayene ücretlerinin karşılanması,
 • Barınacak yeri olmayan vatandaşlara geçici olarak kalacak yer temin ederek zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak,
 • Belediyeye yapılan yardımları ihtiyaç sahiplerine dağıtmak,
 • Tespit edilen ihtiyaç sahiplerine her türlü yardımı sağlamak,
 • Okuyan öğrencilere giyim, kırtasiye ve eğitimin her alanında yardım etmek faaliyetleri arasındadır.

Adres: Mollahüsrev Mahallesi, Cemal Yener Tosyalı Cd. No:3, Fatih/İstanbul adresinde yer almaktadır.

Telefon numarası: 0212 526 11 70

Sosyal Yardım Kartı Kimlere Veriliyor?

 • Eşi vefat etmiş ve maaşı olmayan bayanlara,
 • Çalışmasına rağmen aile nüfusunun kalabalık olması nedeniyle maddi desteğe ihtiyacı olanlara,
 • Sağlık problemleri nedeniyle desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlara
 • Belediye Başkanlığına yapılan başvuruların incelenmesi neticesinde kurul tarafından talebi uygun görülen vatandaşlara sosyal yardım kartı verilmektedir.

İBB Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza olanakları dahilinde her türlü desteği sağlamaya her zaman hazırdır.

2019 yılında da belediyeler ve çeşitli kurumlar tarafından bu kartlar aracılığı ile vatandaşımızın ihtiyacı karşılanacaktır.


5 yorum

 1. Selamınaleyküm öncellikle hayırlı günler , belediyede 9 ay staj yaptım geçen sene bu sene üniversite okuyorum pataloji ve laboratuvar, kyk bursu almadım sonra ödemeye güç yetmez diye , okulum 4 taksidi var hafta sonları garsonluk yapıyorum ama yetmiyor babam eve para vermiyor ayrı yaşıyoruz annemde bi maaşla güç yettiremiyor 2 çocuk okutuyor ev masrafları derken okulumun için yardjmcı olmanızı istiyorum tek isteğim okulum , allaha emanet olun

 2. Ben eşimden ayriyim 3 çocuğum var bakımını ben sağlıyorum kirada oturuyorum fakat oturduğum evde annelerinde ikametleri görünüyor ama benimle değiller ayrıca ssk var İBB kart engelmi

 3. Mrb ben fahri özgün ist da oturuyorum 1.50 engelli raporum var maddi manevi yardımım yok çek başvurusu yapmak istiyorum lütfen yardımcı olun pisikolojik sorunlarımdan dolayı çalışamıyorum çok mağdur vede perişanım allah rızası için

 4. Eşim seyar satici oldgu icin cogu zaman calisamio bir oglum var ihtiyaci tam karsilanmio gecinimimizi sağliyamadiğimz icin kaynanamla kaliorum toplam 9 kisiyiz hic gecinilmiyor

 5. Iyi gunler.Yaklasik 3 aydir issizim.1400 tl issizlik maasi aliyorum.Evim var ama 1150 tl tl ev kredisi oduyorum.7 yaslarin ucuz kizlarim var.Ilkokul 2 sinifa gidiyolar.Ibb yardim karti basvurusu yapmak istiyorum.Istanbul Buyukcekmece de oturuyorum.Belediyeye yardim talebinee bulundum ama tek seferlik 250 tl yardim yapildi.Ibb yardim karti talebinde bulunmak istiyorum.nereye nasil basvuru yapabilirim.Yada baska talepte bulunabilecegim yerler varmidir.