İş Kurmak İsteyene Devlet Destekleri (Hibe ve Faizsiz Krediler)

İş Kurmak İsteyene Devlet Destekleri (Hibe ve Faizsiz Krediler)

Kendine ait bir iş yeri açmak isteyenlere verilen teşvikler. İş kurmak için devlet tarafından verilen destek ve hibelere nasıl başvurulur. Devlet kimlere iş kurmak için destek vermektedir. Devlet destek ve Hibelerinden yararlanmak isteyenlerde aranılan şartlar nelerdir. Yeni bir iş yeri açmak isteyenlere ne gibi destek verilmektedir. Finansal sıkıntılar nedeni ile açmak istediğiniz iş yerini ertelemek zorunda kalmayın. Sizde İş Kurmak İsteyene Verilen Devlet Destekleri sayesinde finansal sıkıntılarınızı çözüme kavuşturabilirsiniz.

İş Kurmak İsteyene Devlet Hibesi

Girişimcilerin kendi işlerini kurmalarına yardımcı olan Devlet hibe ve faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Ülkemizdeki girişimciliğin artırılması ve başarılı işletmelerin kurulması adına bu program hayata alınmıştır. Kendi işini kurmak ve başkalarına iş sahası oluşturmak isteyenlere 50 bin liraya kadar hibe ve 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır. Sizde kendi işinizi kurmak adına verilen bu hibe ve kredi imkanından yararlanarak finansal destek alabilirsiniz. Bu imkandan yararlanmak isteyenler başvurularını Kosgeb birimlerine yapabilirler. açmak istediğiniz iş yeri ile ilgili hazırlayacağınız iş planınızın kabul edilmesi sonucunda 150 bin liraya kadar destek alabilirsiniz. Bu kapsamda İş Kurmak İsteyene Devlet Hibesi imkanından yararlanmak isteyenler Kosgeb Girişimci Destek Kredilerini inceleyebilirler.

İş kurmak isteyene devlet destekleri

Gençler İş Kurmak İçin Nasıl Hibe Alabilir

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kendi işini kurmak isteyenlere Devlet tarafından hibe ve kredi desteği verilmektedir. Bu imkanlardan yararlanmak isteyenler arasında Gençlere öncelik verilmektedir. Kosgeb girişimci destek uygulamalarına başvuruda bulunan gençlere öncelik tanımaktadır. ülkemizdeki genç nüfusun işsizlik oranını düşürmek adına yapılan bu uygulamayı avantaja çevirebilirsiniz. Kosgeb nace kodları arasında (kosgebin desteklediği sektörlerin belirtildiği kodlama sistemi) belirleyeceğiniz iş kolu hakkında sizde iş yeri açmak için hibe alabilirsiniz. Bu uygulamadan yararlanmak isteyenler kosgeb girişimci belgesine sahip olmak zorundadır. Kosgeb ve İşkur tarafından verilen bu eğitime katılmanız ve başarı bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Sizde kendi adınıza ait bir İş Kurmak İsteyene Verilen Devlet Destekleri alarak gerekli finansal desteği bulabilirsiniz.

Kosgeb Güncel Girişimci Desteği

Geçtiğimiz yıllarda, iş kurmak isteyenlere Kosgeb tarafından 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi imkanı sağlanmakta idi. Ancak 2019 yılında bu destek verilmeye devam etmeyecektir. Girişimcilik Destekleri yerini Girişimciliği Geliştirme Destek Programına bırakmıştır. Hazırlanan yeni destek için başvurular 1 Ocak 2019 itibari ile başlamış olup, destek kapsamında;

 • Geleneksel Girişimcilere; 60 bin TL‘ye kadar,
 • İleri Girişimcilere; 360 bin TL‘ye kadar destek sağlanmaktadır.

Girişimcilerin hazırlanan yeni destekten yararlanabilmeleri için işletmelerini son bir yıl içinde kurmuş olmaları gereklidir. İleri ve Geleneksel Girişimcilere belirli tutarlarda kurulum desteği sağlanacaktır. 

 • Gerçek kişi statüsünde kurulmuş işletmelere; 5 bin TL, 
 • Sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmelere ise; 10 bin TL destek verilmesi ön görülmüştür.

Geleneksel ve İleri Girişimcilere kurulum desteğinin dışında performans dönemlerine göre prim desteği de sağlanacaktır. 

 • Birinci performans döneminde toplam prim gün sayısı; 180-539 olması halinde 5 bin TL, 540-1079 olması halinde 10 bin TL, 1080 ve üzeri olması halinde işletmeye 20 bin TL destek sağlanacaktır.
 • İkinci performans döneminde toplam prim gün sayısı; 360-1079 olması halinde 5 bin TL, 1080-1439 olması halinde 15 bin TL, 1440 ve üzeri olması halinde işletmeye 20 bin TL destek sağlanacaktır.
 • Asgari prim günlerini tamamlayan girişimcinin; engelli, kadın, genç, şehit yakını ve gazi olması halinde her bir performans dönemi için 5 bin TL ek destek verilecektir.

İleri Girişimcilere, Geleneksel Girişimcilerden farklı olarak Teçhizat, Makine ve Yazılım Desteği sağlanacaktır. Bu destek %75 oranında verilecektir. 

 • Düşük Orta ve Düşük Teknoloji Düzeyi için 100 bin TL, 
 • Orta Yüksek Teknoloji Düzeyi için 200 bin TL, 
 • Yüksek Teknoloji Düzeyi için ise 300 bin TL destek sağlanmaktadır.

İleri Girişimcilere, Geleneksel Girişimcilerden farklı olarak bir de Mentörlük, İşletme Koçluğu ve Danışmanlık desteği de verilecektir. 

 • Verilecek olan Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği de %75 oranında olup destek tutarı ise 10 bin TL’dir.
Girişimciliği Geliştirme Destek Programı
Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’na başvurabilir ve verilen destekler ile işyerinizi kurabilirsiniz.

İş Kurmak İsteyene Kredi Veren Bankalar

Kendi işini kurmak isteyen Devlet tarafından verilen hibe ve faizsiz krediler dışında da kredi desteği bulabilirler. Devlet ve özel bankalar iş yeri açmak isteyen vatandaşlarımıza düşük faizli ve uzun vadeli olarak kredi desteği vermektedir. Sizde bu imkanlardan yararlanarak iş kurmak için gerekli olan finansal desteği alabilirsiniz. Ziraat Bankası, Halkbank, Şekerbank, Vakıfbank, TEB, Finansbank, İş Bankası ve Ak Bank iş kurmak isteyenlere birbirinden cazip koşullar ile kredi imkanı sunmaktadır.

Bu bankaların vermiş olduğu iş kurma kredisi imkanlarından yararlanmak isteyenler arasında bayanlar ve gençler daha avantajlı olarak görünmektedir. Bir çok banka BAYAN GİRİŞİMCİ DESTEK KREDİSİ uygulamaktadır. Bu krediler diğer kredilere oranla daha düşük faizli olarak verilmektedir. Sizde kendi işinizi kurmak adına İş Kurmak İsteyene Verilen Devlet Destekleri veya İş Kurmak İçin Düşük Faizli Kredi Veren Bankalardan kredi kullanarak gereken finansal desteği karşılayabilirsiniz.

İş kurmak için Kosgeb tarafından verilen Girişimciliği Geliştirme Destek Programına başvuru yapabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir