ibb alışveriş kartı

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Ocak 2019 da Türk-iş in yaptığı araştırmaya göre; 4 kişilik bir ailenin geçinmesi için gerekli en düşük miktar 1.615 olarak belirlenmiş. Ancak günümüz koşullarında bu miktar kişilerin ne ev kirasına ne de aylık faturalarına yetecek bir miktar değildir. Birde buna çocukların eğitim ihtiyaçları eklenince ay sonunu getirmek oldukça zor görünmektedir. Bu aşamada, devletin muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşa desteği 2019 yılında da devam edecektir. Devlet kendi bünyesinde bu vatandaşlara ayırdığı bütçeden, çeşitli şekillerde yardımlarını yapmaktadır. Bu yardımlar gelişen teknoloji ile artık sosyal yardımlaşma kartlarıyla yapılmaktadır. Sosyal yardım kartının kullanım alanları ve bu karta kimler nereden başvuru yapabilir bakalım.

Sosyal Yardım Kartı Nedir?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yardımları ulaştırmak adına bu zamana kadar çeşitli yöntemler uygulanmış ve vatandaşların ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmıştır. Vatandaş belediye ve valiliklere giderek ihtiyaçlarını almış ya da eve teslimat yapılarak vatandaşa destek olmaya çalışılmıştır. Son yıllarda uygulamaya getirilen sosyal yardım kartı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve PTT’nin ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkmıştır. İhtiyaç sahibi olduğunu belirten, kanıtlayan ve yetkililerce muhtaç olduğu belirlenen vatandaşa verilecek olan bu karta, her ay belirli bir miktar yatırılmaktadır. Önceleri evlere teslim ya da şahısların belediyelerden aldığı bu yardımlarda dengesizliklerin olması bu sistemle önlenmektedir. Vatandaşa gönderilen yardımların her ailede farklı ihtiyaçlar olması sebebiyle israf olmasının da engellenmesi amaçlanmıştır. Karta sahip olan kişi anlaşmalı firmalardan kendi ihtiyacı doğrultusunda alışverişini yapmakta ve yardım amacına ulaşmaktadır. Eğer sizde yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi iseniz devletin size sunduğu bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır
İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Devlet tarafından maddi durumu yetersiz olan vatandaşa verilen bu kart, insanların ihtiyaçları doğrultusunda eğitim, gıda, giyim ve hatta elektrik, doğalgaz ve su faturalarının da ödemesi yapılabilmektedir. Tabi ki bu karta sahip olmanız için öncelikle gerçekten maddi durumunuzun düşük olması gerekmektedir. Belediyelere yapılacak başvuruda, sizin hakkınızda araştırma yapılacak ve gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadığınız belirlenecektir. Öncelikle bir sosyal güvencesi olmayan, düzenli geliri olmayan, dul, doğal afet mağdurları, sığınmacılar, yaşlı ve engelli vatandaşlar bu kartı almak için başvuruda bulunabilmektedir. Başvuruda sizden muhtarlıktan fakirlik belgesi, dilekçe ve nüfus cüzdanı istenmektedir. Başvuru sonrasında yetkili belediye görevlileri bizzat evinize gelerek sizin ihtiyaç sahibi olduğunuzu belirlemektedir.  Bu işlemler başvuru yoğunluğundan bir kaç ay sürmektedir. Bu aşamadan sonra kart size posta yoluyla ulaştırılır ve telefonunuza kartla ilgili bilgiler gönderilir. Bu karta her ay belirlenen miktarlarda yarım yüklenir ve anlaşmalı marketlerden ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartının Amacı Nedir?

Bu kart uygulamaya konulurken esas amacı, yardımların her ay belirlenen tarihte kesintisiz insanlara ulaştırılmasıdır. Her ay yatırılan bu miktar ihtiyaç sahibi için önem taşımaktadır. Toplumda bu kişilerin rencide olmadan, ayrışmadan yardımlardan yararlanması amaçlanmıştır. Verilen yardımın kişinin kendi ihtiyacı dahilinde kullanabilmesi, vatandaş için faydalı uygulamadır. Böylece ihtiyaç sahibi yardım için verilenleri değil, kendi evi için gerekli olanları alabilecektir. Önceden eve dağıtım olarak yapılan bu yardımlarda, bir personel ve araç kullanılması bu kart sayesinde bu giderleri ortadan kaldırmıştır. İhtiyaç sahibinin de belirli kapılara gidip ihtiyaçlarını çekinerek almasının da vatandaşı incitmesinin önüne geçilmiştir.

Sosyal Yardım Kartına Nereden Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Bu yardım kartına başvuru için bulunduğunuz bölgenin belediyesine, İşkur’a, Sosyal Yarım Derneklerine ve ya muhtara gidebilir başvuruda bulunabilirsiniz. Kendiniz başvuru yapmasanız da, yetkililerce sizin ihtiyaç sahibi olduğunuz belirlenir ve bu yardımlar size yapılır. Başvuruda sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın ekonomik, sosyal durumları göz önüne alınarak belirli işlemler yapılıp araştırma incelemeleri vasıtasıyla formlar doldurulur. Bu form Sosyal Yardımlar Değerlendirme Komisyonu’na gönderilerek sonuçların gelmesi beklenir. Bu değerlendirme sonunda kartınız size ulaştırılır. Ancak bu kartın kullanım alanları içinde tütün ve alkol ürünleri alımı yasaktır ve alındığı takdirde iptal edilme durumu mümkündür. Gerekli görüldüğünde yapılan harcamaların fiş ve makbuzları istenebilir ve sizin bunu vermeniz gerekmektedir. Yapılan harcamalar  devletin görevlendirdiği memurlar tarafından online sistem üzerinden takip ve denetim altındadır. Bulunduğunuz bölgede belirlenen marketlerden ve pos cihazı olan yerlerden bu kart ile harcamalarınızı yapabilmektesiniz. İstanbul’ da ikamet ediyorsanız İBB Sosyal Kart ile ilgili yazımızdan faydalanabilirsiniz.


7 yorum

 1. Neden bu ay kart para yüklenmedi

 2. Bu gün markete gşttm ibb karta para yüklenmemş neden acaba

 3. Gungorende ikamet ediyorum kart basvurumu nerede yapabilirim yardimci olursaniz minnet duyarim

 4. Ben iki sene önce baş vurmuştum gelip baktılar ama çıkmadı ozaman dan bu zamana yine idare ettim ama bu sene şimdi iki çocuğum var biri üç yaşında biri de dürt aylık bugün aradım dosyanız iki sene önce onaylanmamış dediler eşim askari ücretli çalışıyor iki çocuk ben çalışmıyorum evimiz kira en azından bebeğin bezini alırım ilgilenseniz çookkk sevinirim

 5. sebahat yalcin

  selam bende sosyal yardim aliyorum kartıma yukleme yapilmiş aldigım yardim düşmüş bunun sebebını ögrenebilirmıyım nedednını ben babamdan 820tl aliyorum.yatırılan paraylada cocugumun okulda yemek masrafinı karşilıyordum yetmiyordu ama ıdare edıyorduk .bu düşüşde ıyce zorda oldum evım ev degıl kaldıgım evde kapi bıle yok böyle bir yaşam surerken kımseden destek alamıyorum tek yardim büyükşehir beledeysinden aldım.ama yetmiyor yardimlar neden düştügunu ögrenebılırmi saygilarla.

 6. Benim ibb kartım acılmadı neden acaba kesıldımı bır bılgı verırmısınız

 7. Eylem Kıraç

  Sosyal yardm kartımi kaybettim yetkililere bildirdim 4 aydir hic bir bilgi alamiyorum 4440093 nolu tlf hattını surekli arıyorum ve suretli meşgul yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşkr ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir