Günde 2 yumurta veren en çok yumurtlayan tavuk cinsleri

Günde 2 Yumurta Veren En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri

Günde 2 tane yumurtlayan tavuk beslemeyi kim istemez ki! Profesyonel yada amatör olarak bir tavuk çiftliği kuracaksanız hem yem maliyet oranlarını hemde tavuktan alacağınız yumurta kalitesi ile adetini çok dikkat etmeniz gerekir. Tabi bunun yanında yatırım yapacağınız tavuğun bölgenizin hava koşullarına da elverişli ve uzun ömürlü olması da oldukça önemlidir. Az maliyet oranları ile sağlık açısından hastalığa dayanıklı en çok size yumurta verecek dünya da rekortmen olan tam 65 tavuk cinsleri hangisidir? Siz yatırımcı çiftçilerimiz için listeledik. Seçiminizi artık sizde ona göre yapar, doğru tavuk ırkının hangisinin olduğunu karar verirsiniz.!

Günde 2 Yumurta Veren En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri

Günde 2 Tane Yumurtlayan Tavuklar

Tavuk çiftliği kurmak isteyen çiftçilerimiz doğal olarak direk yıllık yada aylık olarak elde edecekleri yumurta sayılarını göz önünde bulundurmaktadırlar. Evet, elde edilen yumurta sayısı gerçekten önemli lakin en az bu kriter kadar daha önem arz eden sebeplerde var! Peki bu sebepler nelerdir ? isterseniz dünyada en çok yumurta vermesi ile bilinen tavuk cinslerine geçmeden evvel ilk olarak tavuk çiftliği kuracakların dikkat etmesi gereken bu kriterleri ele alalım.

 1. Yem maliyet oranları
 2. Hastalıklara karşı direnci
 3. Bulunduğunuz coğrafi yapıya uygunluğu
 4. Çiftliğin kurulacağı bölgenin iklim şartları, soğuğa dayanıklılığı
 5. Bakım koşulunun belirlenmesi ( kapalı mı yoksa gezer tavukçuluk mu yapılacak .? )
 6. Yumurta rengi!
 7. Etlik olarak da değer göre bilmesi
 8. Uzun ömürlü olması

Üzülerek söylemem gerekir ki biraz sonra sizlere tanıtacağımız 65 tavuk cinsinin ne kadar yumurta vereceğinden ve ayrıca bunun yanında yumurtasının rengini ele alacağız. Ama ne yazık ki bu belirtmiş olduğumuz 8 faktörü ne yazık ki hangi bölgede yumurta tavukçuluğu yapacağınızı bilmediğimiz için değerlendiremeyeceğiz.

en çok yumurtlayan tavuklar

Tavuk Irkları Tablosu

Hiç kimse kusura bakmasın ama ben 65 tavuk cinsi sıralamasında ilk sırayı yerli tavuğumuz olan Atak-S cinsine vererek başlamak istiyorum. Neden mi ?

 1. Senede 330 yumurtaya kadar çıkabilmektedir.
 2. Ortalama 36 ay verim sağlamaktadır.
 3. Türkiye iklimine uyumludur.
 4. 16 hafta sonrasında yumurta vermeye başlar
 5. 80 ile 90 gram yem tüketimine karşın 60 ile 65 gram arasında verimli yumurta verir
 6. Türkiye Patentine sahip bir tavuk cinsidir.
 7. Kapalı ve salma olarak yumurta verebilmesi

Tavuk Yumurta Cinsleri ve Özellikleri

Ayrıca tüm bu özelliklerinin yanı sıra Atak-S cinsi tavuk alacaklara devletimiz de HİBE / KREDİ FAİZ desteği sağlamaktadır. 3.000.000 liraya kadar tavuk çiftliği hibesi sağlayan devletimizin size özel ayrıcalıklarını da göz ardı etmeyiniz derim. Şimdi gelelim yumurta tavukçuluk için seçimini başka cins kanatlılardan kullanmak isteyen çiftçilerimize. Şayet Atak-s cinsini değerlendirmeyip günde 2 tane yılda 280 adete kadar yumurta almayı istiyorsanız sayacağımız 64 cins kanatlıyı da değerlendirmenizi tavsiye ederim.

 • Australorp: Dünya rekortmeni bir tavuk cinsidir. Rekoru 364 tir. 7 Yıl boyunca yumurta verebilmektedir. Günde 2 yumurta verebilmektedir. Ayrıca soğuk havalardan etkilenmez!
 • Ligorin: Beyaz yumurta verir 280 yıllık verime sahiptir. Soğuk havaya dayanıklı bir tavuk cinsidir.
 • Ancona: 260 senelik yumurta verip, elverişsiz hava koşullarına dayanıklı bir kanatlı dır.
 • Rhode Island Red: Soğuk hava koşullarına elverişli 250 – 260 arasında yumurta vermektedir.
 • Amrock: 12 ayda ortalama 250 yumurta vermektedir. Uzun ömürlü olması ile dikkat çeker. 8 / 12 sene yaşamaktadırlar.
 • Sussex: Senelik 220 ye kadar yumurta verdiği bilinir.
 • Plymouth Rock: Yıllık en fazla 210 yumurta verir.
 • Welsummer: 210
 • Faverolles: 208
 • Legbar: 206
 • Hamburg: 206
 • MiHayırrca: 206

Senelik olarak yumurta sahiplerine sağlamaktadır. Diğer cinslere ait tavuk isimleri ve bu tavukların yıllık ne kadar yumurta verdiğini de En çok yumurtlayan tavuk cinsleri inceleyebilirsiniz.


2 yorum

 1. Bir tavuk günde nasıl iki yumurta veriyor
  Biz yıllardır yapıyoruz bu işi alamadık
  İnsanların aklını karıştırıyorsunuz

  • Mrb Kadir abi bende köyüme dönüp tavukçuluk yapmayı düşünüyorum bu konuda hiçbir bilgiye sahip değilim hangi cins tavuk almalıyım nelere dikkat etmeliyim bu işi diyarbakır da yapmayı düşünüyorum iklimi bilirsin doğu yazın sıcak kışın soğuk olur hastalıklara dayanıklı ve yumurta verimi fazla olan tavuk hangisidir bana ne önerirsin teşekkür ederim yazarsan sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir