Faizsiz Hayvan Kredisi 2018 Destekleri

Faizsiz Hayvan Kredisi 2019 Yılında Verilecek (DEVLET HİBESİ)

Son zamanlarda yaşanan et ithalatındaki artış nedeni ile hayvancılık sektörüne yönelik yeni destekler gündeme geldi. Tarım ve Orman Bakanı yapılacak yeni düzenleme ile ülkedeki hayvan sayısının artırılacağını belirtti. Hayvancılık İçin Faizsiz Kredi Desteği ve Hibe hayvan uygulaması ile yetiştiricilere destek verilecek. Öncelikli olarak küçük aile işletmelerine ve bayanlara yönelik olacak.

Hayvancılık Yapmak İsteyene Ahır Devletten

Yapılacak olan hayvancılık hibe desteği kapsamında bu işi yapmak isteyenlere gerekirse ahır devlet tarafından yapılacak. İlk etap da 5 büyükbaş veya 30 küçükbaş hayvan dağıtımı yapılacak. Bu uygulama neticesinde 3 yıl sonra bu hayvan sayılarının büyükbaşta 15 küçükbaşta 75 adet ve üzerine çıkılması planlanmaktadır. Yapılması planlanan Hayvancılık İçin Faizsiz Kredi Desteği imkanından 25 bin küçük işletmenin yararlanması sağlanacak. Bu işi yapmak isteyenlerin ihtiyacı olan ahırlar da gerekli görüldüğü halde devlet tarafından yapılacak. Bununla birlikte isteyen Ziraat Bankasından 100 bin liraya kadar hayvan kredisi çekebilecek.

2019 faizsiz hayvan kredileri

Kadın Çiftçilere Hayvan Desteği

Hayvancılık sektöründe bayanların daha aktif rol almaları için bayanlara verilecek olan destekler dikkat çekiyor. Hayvancılık yapmak isteyen bayanlara hayvan hibesi verilmesinin yanında farklı desteklerinde verileceği belirtiliyor. Yapılacak olan bu uygulama sayesinde bayanlara 5 büyükbaş hayvan veya 30 küçükbaş hayvan ücretsiz olarak verilecek. Hayvancılık İçin Faizsiz Kredi Desteği kapsamında bayanlara sağlanan kolaylıklar hakkında bilgi vermek gerekirse:

 • Bayanların hayvancılık yapmaları için gerekli olan ahırlar devlet tarafından yapılacak
 • Bayanlara 5 inek veya 30 koyun hibe olarak verilecek
 • Bayanların sigortaları devlet tarafından örenecek
 • Damızlık hayvan alımları TİGEM tarafından karşılanacak
 • Yem alımları Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yapılacak
 • Sözleşme gereği besi hayvanlarının kesimi ESK tarafından yapılacak
 • ESK üreticinin para kazanabilmesi için yüksek fiyat üzerinden hayvan alımı yapacak
 • Hayvanlar TARSİM tarafından sigortalanacak.

Besicilik İçin Hibe Hayvan Verilecek

Ülkemizin et ihtiyacını karşılama noktasında şu an itibari ile dışa bağımlılığı ortadan kaldırılacak. Yapılacak olan bu uygulama ile yerli ırklar desteklenecek ve üreticilerin yüksek fiyata kesime hayvan göndermesi sağlanacak. 3 yıl sürmesi beklenen bu uygulama sonucunda ülkedeki hayvan sayısının 3 katına çıkarılması planlanmaktadır. Bu kapsamda hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen bayan veya küçük aile işletmelerine hayvanlar hibe olarak verilecek. Hibe verilen hayvanların yanında ihtiyacı olanlara ahır yapımı ve yem alımlarında da destek verilecek.

2019 Yılında Hibe Hayvan Dağıtılacak

Besi hayvanı yetiştiriciliğine verilen bu destekler sayesinde 25 bin küçük çaplı işletmeye destek verilmesi planlanmaktadır. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda devam eden hayvancılık desteklerine de devam edilecek. Hibe olarak verilen hayvan programı kapsamında bulunan Genç Çiftçi Uygulamaları da aynın devam edecek. Bu kapsamda 125 bin inek ve 750 bin küçükbaş koyunun hibe olarak dağıtılması planlanmaktadır. Ayrıca hayvan yetiştiricilerinin tüm ihtiyaçları için Hayvancılık İçin Faizsiz Kredi Desteği ile finansal destek verilecektir. Genç Çiftçi Projesi kapsamında destek başvuruları 31 Mayıs 2019 tarihine kadar devam edecektir.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından tarımsal işletmelere düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır. Bu anlamda 2019 ve 2020 yıllarında hayvancılık ve tarım konularında yatırım ve işletme dönemlerine ait olmak üzere faiz indirimi yapılacaktır.

hayvansal-üretim-konuları
Hayvansal üretim konuları

Verilecek olan destek tutarları ve yapılacak olan faiz indirim oranları yukarıdaki tabloda gösterilmektedir. Su ürünleri sektörü, kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği, kanatlı sektörü, arıcılık, küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvan besiciliği, damızlık düve yetiştiriciliği, yaygın hayvansal üretim konuları, sütçü, etçi, kombine sığır yetiştiriciliği konularında destek verilecektir. 100 bin TL’ ye kadar olan kredilerin yatırım dönemlerine ait olarak verilecek olan kredilerin faiz indirim oranı yüzde 100′ dür. Tebliğnameyi inceleyerek kredi şartları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.


3 yorum

 1. faizsiz hayvan kredisi

  Ben çektim 20 bin faizsiz. teşekkürler

 2. Bende hayvancılık yapmak istiyorum
  …… Devlet destekgı olması için. Nereye. Baş vurmam gerekli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir