Doğalgaz Faturasını Düşürme Yöntemleri

Doğalgaz Faturasını Düşürme Yöntemleri (Kolay Yöntem)

Bir zamanların çok ucuz olduğu için herkes tarafından tercih edilen doğalgaz son yıllarda yapılan üst üste zamlardan sonra en pahalı yakıtlar arasına girdi. Hatta son dönemlerde evinde doğalgaz tesisatı bulunan pek çok kişi kömür sobalarına dönüş yaptı. Ama aslında evimizde uygulayacağımız küçük önlemlerle doğalgaz faturalarımızda ciddi düşüşler sağlayabilir ve sobaya geri dönme gereksinimini ortadan kaldırabiliriz 🙂 Tasarruflu doğalgaz kullanma yöntemlerini sizler için sıralıyoruz.

Yüksek Doğalgaz Faturası Ödemeye Son Verin

Öncelikle ısınmadan ve yazları soğutmadan tasarruf sağlamanın ilk ve en önemli yöntemi iyi bir yalıtımdır. Eğer evimizin yalıtımı yok veya kötü ise tasarruftan söz etmemiz çok doğru olmaz. Hangi yakıtı kullanırsak kullanalım yüksek tüketim rakamlarını göreceğiz. Tasarruf için öncelikle evimize iyi bir yalıtım yaptırmaktır. Çok kötü yalıtımlı bir evin yalıtım masrafı genelde 3-7 yıl içerisinde yakıttan ettiğimiz tasarrufla giderilecektir ve ondan sonraki her yıl ciddi tasarruflar elde ederiz. Bir dairenin yalıtım masrafı genelde 3 – 7 bin TL arasında değişmektedir. Eğer düzgün bir yalıtım yaptırdıysanız (En az 5 cm kalınlığında olmalı) yıllık yakıttan %50 tasarruf sağlayabilirsiniz. Lütfen yalıtım yaptırırken 2-3 cm kalınlığındaki ürünleri kullanmayın. Onca masrafı boşa yapmış olursunuz.

Doğalgaz Faturasını Düşürme Yöntemleri

Evimizin yalıtımı tamam ise doğalgaz faturasını düşürme yöntemlerini sıralamaya devam edelim. Öncelikli olarak kendimize bir konfor sıcaklığı belirlememiz lazım. Bunu evimize bir derece alarak denemelerle yapabiliriz. Kimine göre konfor sıcaklığı 21, kimine göre 23, kimine göre de 25 derecedir. Bu dereceler arasında 1-2 derece fark var desekte faturaya etkileri çok fazla oluyor. Özellikle kışın başında yüksek derecelerle başlarsanız soğuk günlerde bu derecenin altına düşünce kendinizi üşüyor hissedersiniz. Mesela kışa 25 derece ile başlarsanız soğuk günlerde 25 dereceyi sağlamak için korkunç derecede doğalgaz yakarsınız. Bunun için konfor derecenizi 22-23 gibi belirlemeniz tasarruf için çok önemli. Her 1 derecede sarfiyatın %20-30 civarında artacağını aklınızda bulundurun.

Evin sıcaklığını yükseltene kadar üzerinizi biraz daha kalın giyinerek ciddi tasarruflar sağlayabilirsiniz 🙂

Termostatik Vana veya Oda Termostatı Kullanın

Ülkemiz iklimi gerçekten 4 mevsim. Bu 4 mevsimi bazen bir gün içerisinde de yaşayabiliriz. Bundan dolayı kombinizin bu değişen koşullara göre kendisini ayarlaması önemli. Eğer standart bir kombi kullanıyor ve sıcaklık kontrolü yapmıyorsak, kombiyi yazında çalıştırsak gürül gürül gaz yakmaya devam eder 🙂 Bunu engellemek ve yükselen sıcaklıklarda gaz sarfiyatını durdurmak istiyorsanız mutlaka Oda Termostatı veya Termostatik Vana kullanmalıyız.

Perdeleri Örtmeyi Unutmayın

ODA TERMOSTATI Kullanın

Oda Termostatı asıldığı noktanın sıcaklığını ölçerek sizin istediğiniz sıcaklığa gelince kombiyi durdurmayı, sıcaklık düşünce de geri çalıştırmayı sağlar. Eğer kombiniz modilasyon özelliğine sahip ise sıcaklığı gazı kısıp yükselterek yine doğalgaz faturasını düşürme de yarar sağlar. Mesela 23 dereceye ayarladığınız evinizi 18 derecede iken yüksek gazla çalıştırır, sıcaklı 23’e yaklaştıkça gazı kısarak tasarruflu bir şekilde istenilen sıcaklığa getirir. Konfor sıcaklığına gelince de gazı en alt seviye de kullanarak sıcaklığın düşmesini engeller.

Termostatik Vana Kullanımı

Termostatik Vana oda termostatının yaptığı işi yaptığı işi her petek için ayrı ayrı yapar. Peteğin vanasına takılan cihaz ayarlanan sıcaklığa gelince peteği kapatır ve kombinin daha az su ile çalışmasını sağlar ve böylece ciddi tasarruflar sağlar. Termostatik Vananın en önemli artısı, her odanın sıcaklığını istediğimiz gibi ayarlamamızdır. Oturma odamızı 23, çocuk odasını 25, yatak odasını 21, mutfağı 20 dereceye ayarlayabilirsiniz. Kombimiz düşük sıcaklıktaki odalar kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşıp kendilerini kapatacağı için yüksek sıcaklığa ayarlı odaları ısıtmak için çok daha az su kullanacak. Eğer termostatik vanalar doğru konumlandırılır ve çalıştırılırsa yıllık %30 civarı tasarruf sağlayabilir ve yaptığımız masrafı ilk kışta çıkartabiliriz.

Radyatör Arkalarına Plaka Yerleştirme

Doğalgaz faturasını düşürme için diğer önemli bir husus ise kombiyi sürekli açık kapamaktan vazgeçmektir. Kobimizi sürekli açıp kapatmak çoğu zaman tasarruf değil daha fazla sarfiyata sebep olur. Özellikle evimizde oda termostatı veya termostatik vana varsa kombiyi açıp kapatmak sarfiyatı çok yükseltecektir. Kapatılarak soğutulan evi tekrar ısıtmak için kombimiz daha fazla çalışacak ve faturalarımız yükselecektir. Bunu engellemek için kombiyi kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırmak faturada tasarrufu sağlayacaktır.

Termostatik Vana Çeşitleri: http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=termostatik+vana

Eğer termostatik vana kullanmıyorsanız bu ayarlamaları kendinizde elle yapabilirsiniz. Mesela az kullanılan odaların vanalarını tam olarak kapatın ve sadece çeyrek tur açın. Buradan sisteme giren su çok azalacağından kombiniz daha az çalışacak ve daha az yakıt tüketecektir. Bu arada bu petek yinede ısınacak ve odaya ısı verebilecektir. Hiç kullanmadığınız özellikle çift cepheli odaların peteğini tamamen kapatabilirsiniz. Ama bu odanın kapısını da kapalı tutun ki evinizi soğutmasın. Yatak odası gibi yatmadan yatmaya kullanılan odaların da peteğini gündüz kapatıp, yatmadan bir kaç saat önce açabilirsiniz. Pek çok evin mutfağında da petekler kapatılabilir veya çeyrek tur açılabilir. Ocaktan dolayı oluşan ısı mutfağı ısıtmaktadır zaten.

Birde kombinizin dereceğini arttırırken 1 derece arttırarak deneyin. Çoğumuz 40 da üşüyünce direk 45 e daha da olmaz sa 50 ye alıyoruz. Halbuki 41 dereceye alıp biraz da sabırlı olursak içerinin ısındığını hissedeceğiz 🙂


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir