Hazine Arazisi Kiralama 2019

Devletten Hazine Arsası Nasıl Kiralanır? 10 Senelik 2019 Ecrimisil Fiyatı

Mülkiyet hakkının devlete ait olduğu hazine arazileri vatandaşların bazı taleplerinin uygunluğuna bakılarak geçici bir süre kiraya verilmektedir. Devletin bazı bölgelerde bazı yetiştiricilik şartlarına uygun olan bu arazileri kiraya vermesi verimli araziden yararlanmak, ekonomiye katkıda bulunmak ve talebi karşılamak olarak düşünülebilir. Tabi ki bu araziler her isteyene istediği zaman ya da istediği kadar kullanacağı sürede verilmez. Bu arazileri kiralamak için sizin bazı şartlara uymanız ve bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar neler ve hazine arsalarının kiralanma süreleri nedir bir bakalım.

Hazine Arazilerinin Kiralanması

Hazine Arazisi Nedir Nasıl Kiralanır?

Devletin belirlediği sınırlar içerisinde orman arazilerinin dışında kalan tarım için elverişli ya da bir spor tesisi kurulumu için elverişli olan bu arsalar, Orman Kanunu’nun 2. maddesinin birinci fıkrasının (B) bendine göre, 2b arazisi olarak adlandırılmaktadır. Turistik faaliyetler, enerji üretim ve dağıtım tesisi, sosyal tesis, tarım ve hayvancılık için kullanım gibi çeşitli faaliyetler için kiraya verilerek kullandırılmaktadır. Bu araziler kiraya verilirken sizin kullanma amacınızın bu araziye uygunluğuna göre verilmektedir. Verilen arazinin kiralanma süresi buraya yapılacak işletme yada tarımsal faaliyetin durumuna göre 10 yıl ya da daha fazla bir süre ile verilmektedir. Bu araziyi kiralamış olmanız üzerine sabit bir tesis kurmanız anlamına gelmiyor. Geçici olarak burada faliyetinizi sürdürür süre dolduğunda arazi tekrar devlet hazinesi sınırlarına girer. Devletin hazine arsasını kiralamanız için yapılacak faaliyetin amacını ve taşınmazın sınırları gösteren bilgileri içeren bir dilekçeyle, taşınmazın bulunduğu yerdeki Defterdarlığa/ Mal Müdürlüğü’ ne müracaat edilmesi gerekmektedir. Burada alacağınız  formu eksiksiz doldurmanız muhtarlık ya da Tapu Sicil Müdürlüğüne formun ilgili bölümlerini onaylattıktan sonra tekrar nüfus kayıt örneğiyle beraber Defterdarlık ya da Mal Müdürlüğüne vermeniz gerekecektir.

Hayvancılık için Devletten Arazi Mera Kiralama yazısında ayrıntılar belirtiliyor.

devletten hazine arazisi kiralamak

Hazine Arsası Kiralama Şartları Nelerdir?

Bulunduğunuz bölgede ki verimi bir arazide son yılların popüler bitkisi kinoa ekimi yapmak istiyorsunuz, ancak bu arazi devletin arazisi sınırları içindeyse bunu kiralama şansınız da bulunmaktadır. Devlette bu konuda hem verimli arazilerin değerlendirilmesi ya da bir turistik bölgede işletme açmanız yine devletin burada turisttik faaliyetlerin artmasını desteklemek için kiralama yöntemini tercih etmektedir. Kanunlarla sınırları ve yapılacak faaliyete göre süresi belirlenen bu araziler hem yatırımcının hem de devletin ekonomik anlamda faydasınadır. Şartlara bakacak olursak bir hazine arazisini kiralamanız için;

 • Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşı olmak,
 • Çiftçi olmak,
 • En az üç senedir sürekli bir şekilde belde ya da köyde ikamet etmek. (İstisnai olarak, 2510 sayılı İskân Kanunu ile değişiklik ve eklere göre tarımsal yerleşime tabi tutulmuş olanlardan üç yıl boyunca oturma şartı aranmamasına karar verilmiş bulunuyor.)

 Bu şartlar dışında devletin bu arazilere olan talep nedeniyle ekstra istediği şartlar ise;
 • Başvuran kişinin ve aile üyelerinin üzerine arazi olmaması
 • Toprak sahibi olmayan başvuranın en az 3 yıl tarım işçiliği, ortakçılık ya da kiracılık yapmış olması öncelik tanınacak durumlardır.

Hazine Arazisi Kullanım Süresi Nedir Ve Ne Tür İşletmelere Bu Araziler Kiraya Verilir?

Başvuru şartlarına uygunluğunuzun devamında yapacağınız başvuruda, öncelikle sizin talebinize arsa uygun mu buna bakılarak bu arazi size kiralanır. Hazine arazileri, belirtilen amaçlar için ve en fazla 10 yıl süreyle kiralanabilir. Fakat turistik ve enerji tesisler ile, doğalgaz üretim, depolama ve dağıtım tesisleri için 10 yıldan fazla süre ile kiralayabilme hakkınız bulunmaktadır. Bu arsalar kiraya verilirken kira bedeli arazinin özellikleri ve rayiç bedeline göre kurulan ihale komisyonu ve idare tarafından tespit edilmektedir.

 • Tarımsal amaçlarda kullanılmak üzere,
 • Ticari amaçlarda kullanılmak üzere,
 • Spor ve sosyal nitelikli amaçlarda kullanılmak üzere,
 • Balıkçı barınağı olarak kullanılmak üzere,
 • Diğer amaçlarda kullanılmak üzere kiraya verilebilen bu arazilerin kira hesaplamaları ilk yıl esas asgari metrekare birim değerinin %5’inden az olmama koşulu ile emlak vergisi hesaplanarak, sonraki yıllarda da ‘Üretici Fiyatları Endeksi’ oranında bir artış yapılarak hesaplanır ve ilk yıl kiranın çeyreği peşin sonraki kalan tutarda üç taksit halinde ödenir. 5 yılda bir yenilenen sözleşme ile kurulacak işletmeye göre bu 10 yıl ve üstüne çıkabilmektedir. Pazarlık usulü, Açık teklif usulü ve Kapalı teklif usulü gerçekleştirilen kiralama işlemleri ihale usulü ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıntılı katılım şartlarına www.milliemlak.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Hazine Arazisi Kiralama 2019 Yılı Güncel Fiyatları

Araziye göre fiyatları değişir ama;

 • 10 yıllık araziler 20.000 TL.
 • 5 yıllık kiralama 10.000 TL.
 • 1 yıllık kiralama 2.000 TL.
Devletten 10 Yıllık Hazine Arazisi Kiralama
Devletten 10 Yıllık Hazine Arazisi Kiralama

olarak fiyatlandırılmaktadır. Ancak bu arazinin şekline, yerine, jeolojik koşullarına hazine arazisi kiralama fiyatları değişiklik gösterecektir.


Bir yorum

 1. 5 hisseli zeytinlik arazimiz var bunun 3 dönümüne 12 sene ercimisil ödedik.Tapulu alanı 3 dönüm 4 dönüm de bunun haricinde tapusu ve ercimil ödemesi yok.Bu 4 dönüm zeytinlik alanı kiralama şansımız var mı ?kiralamak için illaki ercimisil mi ödememiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir