Devlet Destekli 40 Kovan Arıcılık Hibe Kredisi 2019
Devlet Destekli 40 Kovan Arıcılık Hibe Kredisi 2019

Devlet Destekli Arıcılık Nasıl Yapılır? 2019 Hibeleri Nelerdir?

Arıcılık yapmak isteyenlerin öncelikli olarak dikkat etmesi gerekenler. Arıcılık faaliyetlerinde bulunacak olanların katılması gereken kurslar ve sahip olması gereken belgeler. Bal üretiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Arı ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi. Arıcılığa başlamak için en uygun zaman ve arıcılık için en uygun bölgenin tespit edilmesi hakkında önemli bilgiler. Devlet destekli arıcılık yapmak isteyenlere verilen destekler. Kimler arıcılık belgesi ve hibesi alabilir. Arıcılık faaliyetleri hakkında tüm merak ettikleriniz Arıcılık Nasıl Yapılır? Arıcılık Hibesi Nasıl Alınır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Arıcılık Belgesi Nasıl Alınır?

Arıcılık faaliyetlerinde bulunmak isteyenler Halk Eğitim Merkezleri ve Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından açılan kurslara katılarak belge alabilirler. Bu belgeyi alanlar arıcılık yapanlara verilen tüm imkanlardan yararlanabilirler. Bu işi isteyenler tek bir iş olarak yapabileceği gibi boş vakti olan çalışanlar da rahatlıkla bir kaç kovanlık bir koloniye bakabilirler. Bu neden ile öncelikli olarak belirlemeniz gereken bu işi ek bir uğraş olarak mı yoksa başlı başına bir iş olarak mı yapacağınıza karar vermeniz olacaktır. Buna karar verdikten sonra bu işe kaç adetlik bir koloni ile başlayacağınıza karar vermeniz olacaktır. Daha önceden bu iş ile yakından uzaktan bir bilgi ve tecrübeye sahip olmayanlar için en ideal koloni sayısı 3 olarak belirlenmiştir. 3 adet arılı kovan alarak bu işe başlayabileceğiniz gibi isteği bağlı olarak daha fazlada alabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken hangi bölgede bu işi yapacağınız ve bölgenize uygun arı cinsini tespit etmeniz olacaktır.

Arıcılık Nerede Yapılırsa Daha Verimli Olur

İlk defa arıcılık yapacak olanların öncelikli olarak bu konu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bunu da en iyi yukarıda da belirttiğimiz gibi kurslara katılarak elde edebilirler. Bir çok insan kulaktan duyma bilgiler ile bu işi yapmaya çalışmakta ve sonunda hüsrana uğramaktadır. Buda belirli bir miktar para, emek ve zamanın boşa heba olmasına neden olmaktadır. Bu neden ile öncelikli olarak bu konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın. Kursların dışında bu konuda önemli bilgilerin verildiği kitapları okuyun ve imkanınız varsa arıcıların arılıklarını ziyaret edin. Bunun ile birlikte bu işi yapmak isteyenlerin her şeyden önce arı sokmalarına karşı alerjisinin olup olmadığını öğrenmesi olacaktır. Bunun en basit yöntemi en yakın bir sağlık kurumuna gidilerek alerji testi yaptırması olacaktır.

Arıcılık Nerede Yapılırsa Daha Verimli Olur
Arıcılık Nerede Yapılırsa Daha Verimli Olur?

Arıcılık Nasıl Yapılır? Arıcılık Hibesi Nasıl Alınır?

Eğer arı sokmasına karşı bir alerjiniz varsa sağlınız için bu işi yapmaktan vazgeçmeniz olacaktır. Bu bilgileri verdikten sonra arıcılık faaliyetlerinin nerede yapılması gerektiğini belirlemeniz olacaktır. Bu noktada Ülkemiz bu işi yapmak için çok büyük bir potansiyele sahiptir. Farklı iklimlerin yaşandığı ülkemizin neredeyse tüm bölgelerinde bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bu işi yapacağınız bölgeye uygun olan arı cinsini belirlemeniz olacaktır. Bu önemli olaya dikkat ettikten sonra nerede olursanız olun belirli oranlarda bal ve diğer arı ürünlerini elde edebilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz bölgede çiçek bakımından en verimli alanları tercih etmeniz daha fazla bal ve diğer bal ürünleri almanızda yardımcı olacaktır.

Arıcılık İçin Devlet Destekleri Nelerdir

Ülkemizdeki arı ve arıcı sayısının beklenenin çok altında olduğundan dolayı devlet bir takım destekleme ve hibe desteği vermektedir. Bu işi yapmak için hevesli fakat sermayesi bulunmayan özellikle gençlere birbirinden farklı destekler verilmeye 2019 yılında devam edilecek. Bu konuda en büyük desteği Genç Çiftçi Arıcılık Hibesi ile verilmektedir. Arıcılık alanında devlet tarafından verilen hibe ve faizsiz krediler hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyenler Arıcılık Hibe Kredileri 2019 başlıklı yazımızı okuyabilirler. Bunların dışında bu işi yapanlara arılı kovan ve ana arı desteklemeleri yapılmaktadır. Arıcılık faaliyetinde bulunan ve en az 30 kovana sahip olan arıcılara kovan başına 10 lira arılı kovan desteği ve 15 lira ana arı desteği verilmektedir. Bunlar ile birlikte bu işi yapmak isteyenlere bankalarda kredi imkanı sunmaktadır. Düşük faizli arıcılık kredileri 2019 yılında bu işi yapmak isteyenlere finansal destek vermeye devam edecek. Bu belirttiğimiz destek ve kredi imkanlarından istediğinizi alarak bu iş için gerekli olan finansal desteği bulabilirsiniz.

Arıcılık Yapmak İsteyenlere İp Uçları

Arıcılık yapmak isteyenlerin akıllarından çıkartmamaları gereken balı arının yaptığı ve sizin sadece buna imkan hazırlamanız gerektiğidir. Bunun yanında bu işi yapmak isteyenler sadece bal değil diğer arı ürünlerini de almaya çalışmaları olacaktır. Arı sütü, polen ve propolis üretimine de önem vermeniz daha fazla kazanç elde etmenize ciddi destek verecektir. Çünkü bu belirttiğimiz arı ürünleri baldan daha fazla para etmektedir. Bunun ile birlikte daha fazla ürün almak adına farklı uygulamalardan kaçınmanız olacaktır. Bu işi yapacak olan arkadaşlar doğal ve organik ürün almak için çaba göstermek zorundadır. İyi niyet ile yapacağınız arıcılık faaliyetleri karşısında hem kendiniz kendi ürününüzü keyifle tüketecek hemde bu iş sayesinde güzel paralar kazanacaksınız.

rıcılık yapanlara devlet desteği uygulamaları. Arıcılık Kredisi Veren Bankalar 2019 faiz oranları. Kimlere arıcılık destek ve kredisi verilmektedir. Arıcılık yapmak isteyenlerin öncelikle başvurması gereken yerler. Kovan desteklemesi hakkında merak ettikleriniz. 2019 yılı arıcılık teşvikleri. Genç çiftçi arıcılık hibesi hakkında merak ettikleriniz. arıcılık için bankaların vermiş olduğu hayvancılık kredisi hakkında bilmeniz gerekenler. Arıcılık Kredisi Veren Bankalar 2019 imkanları hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Arıcılık Yapmak İsteyenlere İp Uçları
Arıcılık Yapmak İsteyenlere İp Uçları

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi 2019

Arıcılık yapmak isteyenler ile hali hazırda bu işi yapıp işlerini büyütmek isteyenlere kredi olarak en büyük finansal desteği veren bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Bütün hayvancılık alanlarında olduğu gibi Arıcılık alanında da birbirinden farklı alanlarda kredi desteğine devam etmektedir. Arıcılık Kredisi Veren Bankalar 2018 imkanları dahilinde Ziraat bankası arı alımı, kovan alımı, arazi alımı ve arıcılık için gerekli tüm malzemelerin alımında finansal destek vermektedir. Sizde arıcılık yapmak veya hali hazırdaki arıcılık faaliyetlerinizi büyütmek istiyorsanız Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Düşük faiz oranı ile kullanacağınız bu krediyi esnek ödeme koşulları ile rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Bankadan arıcılık kredisi kullanmak isteyenler için gerekli olan evrakların listesini vermek gerekirse;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • ÇKS belgesi (çiftçi belgesi)
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belge
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlar

Sizde yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler ile en yakın Ziraat Bankası şubelerine giderek Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi 2019 başvurunuzu yapabilirsiniz.

Şekerbank Arıcılık Kredisi 2019 Yılı Şartları

Ülkemizdeki arıcılığın artırılması ve teşvik edilmesi adına arıcıların finansal sıkıntılarına kredi vererek destek olan bir diğer banka da Şekerbank olarak dikkat çekmektedir. Türkiye arı yetiştiricileri merkez birliği (TAB) ve TBA’a bağlı olarak faaliyet gösteren İl arı yetiştiricileri birliği üyeleri ile tüzel olarak arıcılık faaliyeti gösteren vatandaşlarımız bu kredi imkanından yararlanabilirler. İsteyenler hali hazırda olan işlerini büyütebileceği gibi isteyenler ise bu kredi imkanı ile bu işe başlayabilirler. Şekerbank arıcılık Kredisi 2019 imkanları ile alacağınız krediyi isterseniz hasat zamanı olmak üzere senede bir taksit ödemeli olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede bal sezonunda elde etmiş olduğunuz balların hasadını yaptıktan sonra rahatlıkla bu kredinin taksitini ödeme imkanına sahip olacaksınız.

Şekerbank Arıcılık Kredisi 2019 Yılı Şartları
Şekerbank Arıcılık Kredisi 2019 Yılı Şartları

İsteyenler ise 36 ay vadeli olarak aylık eşit taksit imkanı ile kullandığı arıcılık Kredisini ödeyebilirler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kredi imkanından birlik arıcılar veya tüzel faaliyet gösterenler kullanabilirler. Ayrıca İl arı yetiştiriciliği üyelerinden bu krediyi kullanmak isteyenlerin en az 1 yıllık üyeliklerinin bulunması gerekmektedir. Sizde arıcılık alanında faaliyet göstermek veya işinizi büyütmek istiyorsanız Şekerbank Arıcılık Kredisi 2019 imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bunun için gerekli belgeler ile birlikte bulunduğunuz bölgedeki en yakın Şekerbank şubesine başvurmanız gerekmektedir.

Genç Çiftçi Arıcılık Hibesi

Yukarıda belirttiğimiz gibi arıcılık alanında Ülkemizde en çok kredi veren iki bankanın 2019 yılında uyguladığı Arıcılık Kredisi ile ilgili vermiş olduğumuz bilgiler ışığında kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca arıcılık sektöründe önemli bir yerin olan Genç Çiftçi Arıcılık Hibesi konusunda da sizlere kısaca bilgi vermek istiyorum. Bilindiği üzere 2 yıldır Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçiliğin ve hayvancılığın geliştirilmesi, kırsal alandaki nüfusun artırılması adına bir proje uygulanmaktadır. Genç Çiftçi Projesi adı verilen bu uygulamada Arıcılık İçin Devlet Hibesi uygulaması yapılmaktadır. Kırsal alana taşınmak kaydı ile 35 yaş altı vatandaşlarımıza arıcılık faaliyetleri için 30 bin lira hibe verilmektedir. Arıcılık yapmak isteyip de yeteri kadar sermayesi olmayan vatandaşlarımız bu hibe imkanından yararlanarak gerekli finansal desteği hibe olarak alabilirler.

Sizde arıcılık yapmak için yukarıda belirttiğimiz Arıcılık Kredisi Veren Bankalar 2019 imkanları veya Genç Çiftçi Arıcılık Hibesi uygulamasından istediğine başvuruda bulunarak gerekli finansal desteği alabilirsiniz.

Arıcılık yapmak isteyenlere verilen devlet destekli hibeler. Ana arı desteği 2019 ödemeleri. Arıcılık yapanlara verilen hibe ve faizsiz kredi destekleri nelerdir. Kimler arı hibesi alarak arıcılık yapabilir. Bayanlara arı hibesi verilir mi? Arıcılık faaliyetlerinde bulunmak isteyenler hibe desteği almak için nereye başvuruda bulunmalı. Arıcıların Hibe Arı Desteği 2019 imkanlarından yararlanmaları için yapması gerekenler hakkında tüm merak edilenleri yazımızda bulabilirler.

Arıcılık İçin Verilen Devlet Destekleri

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da hayvancılık alanında teşvik ve hibe programları uygulanmaya devam ediliyor. Ülkemizdeki hayvancılık faaliyetlerinin daha aktif ve gençler tarafından da yapılması adına bir takım hibe desteği verilmekte. Sizde özellikle köyünüzde hayvancılık alanında faaliyetlerde bulunmak adına bu desteklere başvuruda bulunabilirsiniz. Yapmak istediğiniz hayvancılık alanına göre bu destekler farklılık göstermek ile birlikte genellikle Hayvanlar Hibe olarak tarafınıza teslim edilmektedir. Arıcılık alanında faaliyet göstermek isteyenlere ise bu durum biraz daha farklılık göstermektedir. Özellikle Genç Çiftçi programı kapsamında verilen arıcılık destekleri ilgi görmektedir. 40 yaş altındaki gençlerin hayvancılık faaliyetlerinde bulunmaları adına verilen bu destekler sayesinde binlerce gencimiz arıcı oldu. Sizde finansal sıkıntılar nedeni ile hayvancılık alanında özellikle de arıcılık alanında faaliyet gösteremiyorsanız bu destek programına başvuruda bulunabilirsiniz.

Genç Çiftçi Arı Destekleri

Kırsal alanda genç nüfusun artırılması, tarım ve hayvancılık alanında daha aktif olmaları adına uygulanan programa Genç Çiftçi Programı denilmektedir. Nüfusun azaldığı kırsal alanların şenlenmesi ve buraların daha aktif değerlendirilmesi adına başta hayvancılık olmak üzere tarım alanında hibe desteği verilmektedir. Verilen destekler tamamen geri ödemesiz olarak verilmekte olup şartları taşıyan tüm vatandaşlarımız başvuruda bulunabilir. Başvurusu kabul edilenlere 40 kovanlık bir arılık kurmaları adına 30 bin lira geri ödemesiz Hibe Arı Desteği 2019 imkanından yararlandırılır. Bu destekten yararlanmak isteyenleri taşıması gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir. Sizde bu şartları taşıyorsanız arıcılık hibesi 2019 başvurusunda bulunmak için acele etmelisiniz. Başvurular 31 Mayıs 2019 tarihine kadar devam edecektir.

Genç Çiftçi Arı Destekleri
Genç Çiftçi Arı Destekleri

Arıcılık Hibesi Şartları Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gençlerin arıcılık yapmaları adına 30 bin lira hibe desteği verilmektedir. Bu destekten yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken ve uyması gereken şartların neler olduğu hakkında bilgi vermek gerekirse;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • 18 Yaşından büyük 40 yaşını aşmamış olmak
 • En az ilkokul mezunu olmak
 • Geçtiğimiz yıllarda genç çiftçi hibesi imkanlarından yararlanmamış olmak
 • Desteklenen kırsal alanda bu faaliyeti yapmak istemek
 • Arıcılık faaliyetin bulunmak için yeterli büyüklükteki araziye sahip olmak veya noter onaylı kira sözleşmesi yapmak
 • Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak
 • Başvuru sahibinin başvuruda belirttiği kırsal alanda ikamet ediyor olması veya hibe sonucunda burada ikamet edeceğini taahhüt etmesi
 • Başvurusu işlemleri için https://gencciftci.tarim.gov.tr/ internet adresinden Genç Çiftçi kaydının yapılması gerekmektedir.
 • Başvurusu kabul edilenlerin gerekli evraklar ile birlikte bağlı bulundukları Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir
 • Hibe imkanlarından yararlanmak isteyenlerin 40 arılı kovan ve listede belirtilen malzemeleri temin etmesi ve faturasını ibraz etmesi halinde tarafına 30 Bin Lira Arıcılık Hibesi desteği ödemesi yapılır

Sizde yukarıda belirttiğimiz şartlar ile verilen Hibe Arı Desteği 2019 imkanlarından yararlanarak arıcılık faaliyetlerinde bulunmaya başlayabilirsiniz.


Bir yorum

 1. Ben hibe hayvancılık desteği almak isterdim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir