Damızlık Düve Hibesi 2019
Damızlık Düve Hibesi 2019

Damızlık Düve Hibe Desteği 2019 Yılı Hayvan Teşvikleri

Hayvan yetiştiriciliği alanında faaliyet gösterenlerin Damızlık Düve alımlarında % 30 oranında devlet desteği veriliyor. Yapılan açıklamalarda ülkemizdeki Düvelerin Damızlık olarak beslenmesi adına hibe desteği verilmeye devam edilecek. Ülke genelinde belirlenen 30 İlimizde bu faaliyet alanında yetiştirmek üzere düve alımı gerçekleştirecek olanlara % 30 oranında devlet desteği verilecek. Damızlık Düve Alımı Hibe Desteği 2019 Desteklemeleri hakkında merak ettikleriniz ve hayvancılık alanında verilen Devlet Destekleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler haberimizi okuyabilirler.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Desteklemeleri

Ülkemizdeki hayvan yetiştiricilerine birbirinden farklı hayvancılık hibe destekleri verilmektedir. Bu noktada Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Damızlık Düve Yetiştiriciliği 2019 desteklerine bir yenisini daha ekledi. Bakanlık Et Yetiştiriciliği yapmak isteyen yetiştiricilere de Düve alımında  %30 Devlet Desteği verileceğini açıkladı. Son zamanlarda vatandaşın ucuz fiyata kırmızı et yemesi için yapılan çalışmalar ile doğru bağlantılı olarak geliştirilen bu sistem sayesinde düve yetiştiricilerine de Destek verileceği bildirildi. Bu sayede ülke genelinde yetiştirilen hayvan sayısının artırılması amaçlanmaktadır. Bunun ile olarak hayvanların erken kesilmemesi için bir destek verilmesi planlandı.

Damızlık Düve 2019 Hibesi Nasıl Alınır

Damızlık Düve Alımı Hibesi ve Şartları

İlk etap da belirlenen 30 ilimizde uygulanmaya başlayan bu destekler ilerleyen zamanda tüm ülke genelinde yapılacaktır. Düve yetiştiriciliği Hibesi almak isteyenler Tarım ve Orman Bakanlığına kayıtlı TÜRKVET sistemi üzerinden düve alımı gerçekleştirebilir. Buraya kayıtlı olan düvelerden almak isteyenlere % 30 oranında devlet hibesi uygulanacaktır. Ayrıca bu sistem üzerinden düve alımı yapıp yetiştiren besicilerden alınacak olan et fiyatlarında da artış yapılmıştır. Devlet tarafından ithal et alımı yapılarak piyasaya 29 ile 31 lira arasında satılan etler ile aynı fiyattan alım gerçekleştirilecektir. Bu neden ile düve yetiştiricilerinden de 25 liraya et alımı gerçekleştirilecektir.

Damızlık Düve Hibesi Şartları Nelerdir?

Düve yetiştiriciliği yapmak isteyenlere verilen ve 2019 yılında da verilmeye devam edilecek olan % 30 oranındaki desteklerden yararlanmak için aşağıda belirtilen şartları taşımak gerekmektedir.

 • Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olunmak
 • Hayvan yetiştiricilerinin başka bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olması
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Alımı yapılacak hayvanların TÜKVET kayıt sistemine kayıtlı hayvanlardan olması
 • En az 30 en fazla 200 hayvan alımının yapılması
 • Önceki dönemlerde verilen düve teşviklerinden yararlanmamış olmak
 • Hibe ile alınacak olan düvelerin 3 yıl içerisinde kesimi yapılmaması veya satılmaması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Düve Kredisi 2019

Hayvancılık ve tarım alanında birbirinden farklı kredi imkanı sunan Ziraat Bankası Düve yetiştiricilerine de kredi vermektedir. Almak istediğiniz hayvanlar için gerekli olan finansal desteği bu bankanın kredisi ile bulabilirsiniz. Ziraat Bankası Düve Kredisi imkanı ile alacağınız hayvanların alımının dışında gerekli olan barınak ve yem alımlarını da gerçekleştirebilirsiniz.

 • Bu krediyi alabilmeniz için, minimum 70 metre karelik bir alanınız olması gerekmektedir,
 • Hibe kredisi başvurunuzu yaptığınız günden itibaren sigortalı olmamak,
 • Alınacak hayvanların TÜRKVET’ e kayıtlı olması ve alınacak hayvanın 1 kez doğum yapmış olması,
 • Hayvanların en az 3 tanesinin 8 aylık erkek melez veya kombine etçi ırk hayvan olması
 • Büyükbaşların 36 aylıktan büyük olmaması

2020 yılına kadar verilmeye devam edilmesi planlanan bu destekle hayvancılık sektörüne girişte ihtiyacınız olan her şey için yatırım desteği % 70 olarak belirlenmiş ve geri ödemesiz olarak verilmektedir. Kuracağınız işletme ister süt üretimi için ister et üretimi için kurulsun, belirlenen şartları taşıdığınızda ve TKDK tarafından belirlenen illerde bulunmanızın devamında bu destekten faydalanabilirsiniz.

Sizde istenen şartlara bakacak olursak;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak ve 41 yaşından gün almamış olmak,
 • Esnaf olmamak,
 • Geçmiş yıllarda verilen hibe desteklerinden faydalanmamış olmak, hak kazanıp bunun iptal olmaması,
 • Başvuruda bulunan kişinin eşinin de sigortalı bir işte çalışmıyor olması geçimin tamamen hayvancılığa bağlı olması gerekmektedir,
Damızlık Düve Destekleri 2019

Bankanın düşük faiz oranı ile vermiş olduğu bu krediyi isteyenler yılda bir ödemeli, isteyenler sabit taksit imkanı ile 60 ayda geri ödeyebilirler. Sizde Damızlık Düve Alımı Hibe Desteği 2019 Desteklemeleri veya Ziraat Bankası Düve Kredisi ile gerekli olan desteği alabilirsiniz.

İçerisinde bulunduğumuz 2019 yılı kalkınma ve hayvancılık açısından çok fırsatlarla dolu bir yıl. Devlet, bakanlarımızın attığı adımlarla sektöre son yılların en büyük yatırımını bu sene yapmıştır. Özellikle büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine son zamanlarda bilhassa önem veren hükumet. Bu tedbirle azalmaya giden hayvancılığı ve fiyatları nedeniyle tüketilemeyen et ve et ürünlerini kontrol altına almayı planlıyor. 30 Bin lira geri ödemesiz verilecek olan hibelerin bir kısmını ilk ihtiyaç sahibi girişimcilerimiz alacak. Uygun faizli kalkınmaya yönelik TKDK nın vermiş olduğu çiftçi desteği içinde başvuru şartları önemli olacak. Krediler için nereye başvurulacak? Teşvikten faydalanmak için neler yapılmalı bugün detaylarıyla kaleme aldık.

Büyükbaş Hayvan Hibesi Veren Kurumlar Hangileri?

Et fiyatlarından yakınan vatandaş ve yem fiyatlarından bunalıp hayvancılığı bırakan çiftçi düşünülerek. Hayvan alımı yapacak vatandaşa belirli miktarlar da destekler verilmeye devam ediyor. Buna göre bazı kredilerin kimi geri ödemesiz olmakla beraber kimisi de geri ödemeli fakat devlet bankalarından düşük faiz oranıyla başvuranlara verilmektedir. Bu destekler sağlanırken hükumetimiz birden fazla kurumla anlaşmaya giderek vatandaşa daha çok olanak sağlamıştır. Peki bu kurumlar hangileri ve nasıl şartlar da teşvik vermektedir. Detayların hepsini burada bulabilirsiniz. Bahsettiğimiz kredi veren kurumların başında TKDK (Kırsal kalkınmayı destekleme kurumu) gelmektedir. Büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, tavuk yetiştiriciliği için yapılan başvuruların neredeyse tamamına yakınına (yüzde 70)hibe olanağı sunmaktadır. İkinci büyük destek ise her zaman ki devlet destekli bankamız olan Ziraat bankasından gelmektedir. Ki her daim çiftçinin yanında olan bankamız çok uygun faiz oranları ve uzun vade fırsatlarıyla en çok krediyi o vermektedir. Son olarak olarak da tabi ki en büyük desteği sağlayan Tarım ve Orman’ dan sorumlu bakanlığımızdır. Çiftçi kayıt sistemine kaydı olan çiftçilerimize birkaç yıl daha sürecek olan 30 bin lira hibe seçeneği sunmaktadır. Ayrıca son günlerin müjdesi olan büyükbaş hayvan alımı için de geri ödemesiz hibe desteğine bakanlığımız bütçe ayırmış bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi Şartları Neler?

Köklü bankalarımızdan olan Ziraat bankası yeni girişimcilere ve çiftçiye uzun vadeli ve uygun faizli kredi verirken bir takım ön koşullar istemektedir. Bu koşullara baktığımızda;

 • İlk önce Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak gereklidir.
 • Ve sonrasında her zaman önemini belirttiğimiz çiftçi kayıt sistemine kaydınızın olma şartı aranır.
 • Bankacılık geçmişinize dair sicil bozukluğu bulunmamalıdır. (icra işlemleri de buna dahildir.)
 • Kredi notu durumunuza göre kefil şartı da aranabilir.
 • Hayvan kredisi için besi alanı için arazi tapusu olmalıdır.
 • Tabi ki başvuru esnasında nüfus cüzdanınız ya da ehliyetiniz yanınızda bulunmalıdır.
Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi Şartları Neler
Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi Şartları Neler

TKDK Hayvancılık Destekleri İçin Aranılan Koşullar Hangileri?

Kırsal kalkınmayı destekleyen bu kurumumuz, yüzde 70 i bulan kredi desteğinde de mutlaka ÇKS belgesi aranmaktadır. Başvuru yaptığınız ilin TKDK nın kapsamış olduğu illerin içerisinde bulunması gerekir.

 • 18 yaşını doldurmuş 65 yaşını aşmamış olmak şartı aranır.
 • TKDK nın belirlemiş olduğu ırklara kredi olanağı bulunduğundan tercihiniz ona göre olmalıdır.
 • Sigortalı bir işte 3 yıl çalıştığınıza dair belge mutlaka istenir. Bu sizin daha önce çalışıp herhangi bir gelire sahip
 • olduğunuzu bilmek için istenmektedir.
 • Başvuru esnasında evlatlarınızla evraklarınızla birlikte kabul görecek kaliteli bir proje de kuruma sunmanız gerekir.

Tarım ve Orman Bakanlığının Desteklerinden Faydalanmak İçin Aranılan Koşullar Neler?

Birçok çiftçinin başvurduğu şartların daha kolay olduğu bakanlık desteklerininde bir takım vardır. Özellikle 30 bin liralık genç çiftçi kredisine rağbet oldukça fazladır. Bu krediye başvurmak için ise;

 • Yaş sınırını (18 yaş) aşmış olmak, 50 yaşını geçmemiş olmak (genç çiftçi kredisi için)
 • Devletin vermiş olduğu teşvik ve hibelerden daha öncesinde yararlanmamış olmaması gerekir.
 • Hayvan alımında minimum sayı 3 adet olmalıdır.
 • Alınan hayvanların 36 aydan itibaren büyük olmaması ve her bir hayvan için alanın hayvan sayısına orantılı olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Başvurusu İstenen Belgeler

Ziraat bankası da dahil olmak üzere, tüm resmi işlemlerinde ilk gerek duyulan şeyin kimlik belgesi olduğunu hepimiz biliyoruz. İkinci olarak hayvan alımı için çiftçi kayıt sistemine internet üzerinden kaydınızı olmalı ve üyelik numaranızı yada belgenizi bankaya sunmalısınız. Tarımsal işletme açacaklara dahil olunduğundan hayvan alımı için bile arazi tapu fotokopisi, kiralanmış çiftlik ya da arazi kira kontratı, kredi için teminat gerekiyorsa, bunlara ait belgeler ve son 3 yıla ait gelir tablosu ile birlikte bankaya müracaat atabilirsiniz.

Düve Alımına 2019 Yılında %30 Hibe Desteği Veriliyor. Başvurular kayıtlı olduğunuz İl/İlçe Müdürlüğüne yapılır. Başvuru süresi 30 gün ile sınırlıdır. 1 Ocaktan önce TÜRKVET sistemine kayıtlı olmanız gerekir. Her başvuru sahibi sadece 1 kez başvuru yapabilir. Eğer 20 baş hayvanınız varsa, en fazla 100 hayvan için başvuru yapabilirsiniz. Gebe düve için 10 bin lira, 8-13 aylık gebe olmayan dişi sığır için 6.000 TL. bakanlık fiyatı esas alınır ve %30 hibe ödenir.

Desteklenen Düveler Şunlardır;

 • Simental,
 • Kırmızı siyah alaca angus cinsi,
 • Hereford,
 • Limuzin,
 • Şarole,
 • Belçika mavisi,
 • Jersey, (sadece doğu karadeniz bölgesi içindir)

Düve Teslimi Nereden Yapılıyor?

 • Düve yetiştirici merkezleri,
 • Hastalıktan ari işletmeler,
 • Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü,
 • Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri,
 • Süt üretici birlikleri,
 • Tarım Kredi kooperatifleri ve iştirakleri,

Başvuru İçin Gerekli Evraklar Şunlardır;

 • Başvuru dilekçesi
 • Başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi,
 • Eğer gazi veya şehit yakını iseniz, buna ilişkin belgeniz,
 • Eğer tarım alanında eğitim almış iseniz ve sertifikanız varsa belge fotokopisi,
 • Eğer organik tarım veya ari işletmeniz var ise buna ilişkin evraklar

Bir yorum

 1. Düve için gereken neler köye dünüş porejesi nasıl olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir