Çiftlik Nasıl Kurulur? 2019

Çiftlik Nasıl Kurulur? Nereye Başvurulur? (DEVLET DESTEĞİ)

Çiftlik kurmak için birçok çiftçimizin ve çiftçi olmayıp bu işe girmek isteyen insanların hayallerini süsleyen bir yapıdır. Genelde çiftçilerimiz ruhsatlı bir yapı yapmaktan kaçınmaktadırlar. Bunun sebebi ya köyünde evinin kenarına kurma isteği veya köy imar sahasının dışına çıkmama düşüncesi yada ruhsatlı çiftlik kurmak istediği zaman istenen evraklar gözünde büyüdüğü için kaçak yapılaşmaya gitmekte.

Sizlere kurmakta olduğumuz ÇİFTLİK PROJEMİZ de ruhsat aşamasında yapılması gerekenleri paylaşıyoruz.  Ruhsat aşamasında bazen karşımıza bir çok problem çıkabilir ancak her şey basit ve hemen olacak diye kaide yok. Bu bir süreç ve programlı çalışmanız sonucunda istenilen evrakları tamamladığımız zaman ruhsat alabiliriz. Bazen uygun bir arazi bulmak aylarca sürebilir ki biz 6 aylık bir çalışma sonucunda çiftlik kuracağımız tarlaya karar verdik. Seçeceğimiz arazi ilk öncelikle sosyal yaşam alanlarına yakın olmalıdır.

Çünkü günümüzde insanlarımız köylerden şehirlere göçerken, bizler kuş uçmaz kervan geçmez bir yere çiftlik kurduğumuzda çiftliğimizde çalışacak insan bulamayız. Sosyal imkan derken çiftliğimizde çalışacak personelimizin çocukları var ise okula gidebileceği, günlük gıda ve mutfak ihtiyaçlarını karşılayacak market ve dükkanlar, dini ihtiyaçlarını yerine getirebileceği bir cami gibi yerlere yakın olmalı. Ayrıca çiftliğimize süt toplama aracının kolay ulaşacağı, nakliye giderlerimizin az olması için ana yola yakın olmalı. Mutlaka süt üreteceksek sütümüzü rahatça satabileceğimiz, et üzerine ise hayvanımızı kestirebileceğimiz yere yakın olmalı. Yakınlarında tarım makine ve aletlerimizi tamir ettirebileceğimiz bir sanayi yada tamirhaneye olmalı. Kaba yem ve keşif yem ihtiyacımızı karşılamak için ekim yapabileceğimiz uygun kiralamaya ve yeterli büyüklüğe sahip tarlalar olmalıdır. Kısacası bunların hepsi gerekli mi evet gerekli.

çiftlik-nasıl-kurulur
Çiftlik Nasıl Kurulur?

Çünkü büyük paralar harcayarak yaptığımız çiftliğimiz ileride pişmanlık yaşayacağımız bir yer olmamalı. Keşke dememek için her şeyi düşünmek ve planlamak gerekmektedir. Bizim bulduğumuz arazimiz; şehre 33 km 16 dk sürüyor, ana yola 500 m içeride, yakınlarında cami, okul, market, bankamatik, köy otobüsleri durağı, kara ekmek fırını, küçük belde sanayisi, et kesimhanesi, süt toplama merkezi, sulu tarım arazileri gibi günlük yaşantımızda ihtiyacımız olan imkanlar bulunmakta. Bu araziyi 6 aylık bir çalışmamız sonucunda bulduk ve satın altık.

Diyelim ki böyle bir arazi buldunuz. Kesinlikle satın almadan önce belediye ruhsat alıp alamayacağınıza, il tarım müdürlüğüne tarım dışı yapılaşmaya izin verilip verilmeyeceğini ve de BÜYÜK OVA SAHASINA girip girmediğini, elektriğe ulaşımı kolay mı diye elektrik kurumuna, şebeke suyu için gerekli kuruma gidilip mutlaka ön bilgi almalısınız. Bu 4 önemli kuruma mutlaka gidip ruhsatlı ahır yapabilineceğini istişahare ediniz.

Özellikle günümüzde BÜYÜK OVA KANUNU ruhsat almamızda büyük bir etken. E-devlet üzerinden veya İl Tarım Müdürlüklerinden tarlamızın büyük ova sınırları içerisinde olup olmadığını öğrenebiliriz. Eğer yapacağımız yerde ova dışında arazi ver ise ve biz ova sınırları içerisinde bir taşınmaza yapmak istersek devlet bize buraya yapamazsın ova dışında bir arazi satın al ve oraya kur diyor. Daha sonra elektrik çok önemli. Yapacağımız yere yakınlardan elektrik hattı yoksa çok pahalıya çiftliğimize elektriği getiririz. Bazen getirmek bile mümkün olmaz ve jeneratöre mahkûm oluruz. Tüm bunlar gerçekten çok önemli arkadaşlar. Çiftlik kurup 1-2 yıl elektrik bekleyen işletmeler var. Sakın jeneratör ile idare ederim demeyin saatte 2 – 2,5 litre mazot yakarsınız ki aylık masrafınızı siz hesaplayın.

Tüm bunları dikkate alarak bir arazi aldık. Peki şimdi nereden başlamalıyız? Hangi kurumdan ve kurumların istediği evraklar aşağıda yazılı. Ancak bazı belediyeler sizlerden daha az yada daha farklı evraklar isteyebilirler. İstenen kesin evraklar için yapacağınız belediyeden bilgi isteyebilirsiniz.

çiftlik kurmak için gerekli evraklar

BELEDİYE BAŞKANLIĞINA BAŞVURU YAPIN

İlk önce başvurularak kurumdur. Belediye ye çiftlik yapmak istediğinizi belirten bir dilekçe ile başvuru yapmalıyız. Dilekçe ekimizde tapu fotokopisi, kimlik fotokopisi, kadastro çapı (tapu kadastro müdürlüklerinden alınacak 20 tl civarında), 1/25000 ölçekli harita (özel harita mühendislerinden sıkı pazarlıkla uygun fiyata alırsınız 100 tl),var ise ÇKS (çiftçi kayıt belgesi), taahhütname noterden (amacı dışında kullanma, kaçak kuyu ve elektrik kullanma, toplulaştırma var ise yerimin değişmesi halinde dava açmayacağım yazan taahhütnameyi noterden üç şartı birlikte alın 68 tl TL), vekaletname (vekil tayin edilecekse) ve mimari avan proje (mimari, statik, mekanik, zemin etüdü ve elektrik projelerini çizecek arkadaşları çok iyi araştırınız. Yapacağınız projenizi uygun fiyata yapmanızı sağlayan en önemli faktördür. Ayrıca saçma sapan hayvan refahına uygun olamayan bir çiftliğiniz olur. Yaklaşık maliyet 10.000 TL) ile başvuru yapılır. Belediye sizin verdiğiniz evrakları inceler ve gerekli gördüğü kurumlardan çiftlik yapımı için uygun görüş yazısı yazar. Sizler bu yazıları elden teslim alıp kurumlara kendiniz teslim ederseniz hızlı cevap yazdırmış olursunuz.

İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURUN

Belediyeden alınan görüş yazısı ile birlikte 2 adet mimari avan proje, tapu fotokopisi, kimlik fotokopisi, kadastro çapı, taahhütnameler, ÇKS belgesi, 1/25000 ölçekli harita ile başvuru yapılır. Burada ayrıca sizlere yapacağınız proje büyüklüğüne göre gübre çukuru büyüklüğü hesaplanacak. Dikkat edin dışkı çukuruna bir çuval para ödemek zorunda kalırsınız. Eğer araziniz büyük ova sahasına giriyor ise ayda bir kere toplanan değerlendirme komisyonunda görüşülüp bakanlığa görüş sorulacaktır. Süreç biraz uzaya bilir. 250 TL ücret yatırmanız gerekecek ayrıca.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

Belediyeden alınan görüş yazısı ile birlikte tapu fotokopisi, kimlik fotokopisi, kadastro çapı, aplikasyon çizimlerini isteyecekler. Ayrıca sistem üzerinden bunları yüklemeniz gerekmektedir. Yapacağınız tesis 500 başın altında ise sorunsuz bu belgeyi alırsınız.

çiftlik yapı ruhsatı almak için gerekli evraklar

Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü

Belediyeden alınan görüş yazısı ile birlikte kadastro çapı, tapu fotokopisi, 1/25000 ölçekli harita, kimlik fotokopisi, taahhütnameler verilecek.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu

Belediyeden alınan evraklar ile birlikte kadastro çapı ve tapu fotokopisi verilir.

Elektrik Kurumu

Belediyeden alınan evraklar ile birlikte kadastro çapı, tapu fotokopisi, taahhütnameler verilir.

Su İdaresi Kurumu Bölge Kurulu

Belediyeden alınan evraklar ile birlikte kadastro çapı ve tapu fotokopisi verilir.

Tüm bu kurumlardan uygun görüş yazısı aldıktan sonra arkadaşlar belediye sizlerden kesin mimari ve statik projeleriniz ile ruhsat almak için gerekli belgeleri getirmenizi isteyecek. Bu belgeleri resimde paylaştım. Genellikle bu belgeleri inşaatı yaptıracağınız ve projenizi çizdirdiğiniz kişiler yapacaktır.

Bu kadar evrak ve süreç sonucunda arkadaşlar ruhsatınızı almış olacaksınız. Kesinlikle gözünüzde büyütmeyin arkadaşlar. Bazen çok canınız sıkılacak hatta vazgeçmek isteyeceksiniz ancak sabredin ve gerekli evrakları toplayıp ruhsatınızı alınız. Tüm bu konularda kafanıza takılan sorular olurca YORUM kısmından sorabilirsiniz. Büyükbaş Hayvan Besi Çiftliği Kurma Proje Örneği (50 Baş BESİHANE) sizler için hazırladığımız bu içeriği inceleyebilirsiniz.

Simdi asıl soru neden ruhsatlı bir tesis yaptırmalıyız? Devlet günümüzde verdiği hibe desteklerinde ruhsat soruyor. Bankaya kredi çekerken maddi değeri yüksek ipoteğiniz olmuş olur.


2 yorum

  1. Imdi bize universitede 200.000 tllik bir semaye ile iş kuracgimix bir proje istiyorlar. Tamm sixin soylediklerinizden sadece ruhsati kismini tamamlamis olduk. Peki sonrasi kac havan aldiniz ne kadar para verdiniz kac isci calistirdiniz aylik giderinix ne kadar gelirleriniz nekadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir