Askerin Kredi Borçları Ne Olur? 2019 (GÜNCEL)

Askere Giderken Kredi ve Kart Borcu Dondurma İşlemi (GÜNCEL)

Askerlik çağına gelen ve sülüs alarak askere giden gençlerin kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borçları dondurulur mu? Kredi borcu olan askere giderse durum ne olur? Şimdi bu sorulara açıklık getirelim.

 • Standart askerlik süresi 2017 yılında ; 12 ay,
 • Toplam er/erbaş izinleri ; 24 gün, (her aya 1 gün izin tekabül eder)
 • Yol süreleri ; mesafeye göre 1 veya 3 gün izin verilebilir.
 • Bu kapsamda toplam izin süresi 24 + 1-3 = 25 veya 27 gün düşürülebilir.
 • Askerliğe başlamadan önce Şubelerden sülüs kağıdı alınır. Sülüs alındığı tarihte askerlik başlar. Sülüs evrakında birliğinize teslim olacağınız tarih yazar. Sülüs aldığınız tarihten birliğinize katılacağınız tarihe kadar geçen süre yol süresidir.
 • Er ve erbaşlara 38 ile 50 TL. arasında maaş ödemesi yapılır.
Askere Giderken Kredi ve Kart Borcu Dondurma İşlemi
Askere Giderken Kredi ve Kart Borcu Dondurma İşlemi

Askere Gidenin Kredi Borcu Ödemeleri?

Bankaların herhangi birinden kredi kartı alan, bu kart ile harcama yapan kişilerin tümü, kredi kartı kesim tarihten sonra belirli bir dönemde asgari veya tam olarak borcunu ödemek zorundadır. Bu kişi askere gitsin veya gitmesin, durum aynıdır. Kişinin sülüs alması, er, erbaş, uzman erbaş, jandarma uzman çavuş, sözleşmeli er, asteğmen, 6 aylık kısa dönem asker, subay veya askeri personel olması durumunda bu borcun dondurulması, askerdeyken ödenmemesi mümkün değildir.

Her ay ödenmeyen borcun üzerine faiz eklenir ve bu her ay artış göstererek yasal prosedürler başlatılır.

Vatan borcunu ödeyemeye giden mehmetçik, borçlarının askerlik şubeleri veya devlet tarafından karşılanması talep ederler. Çünkü kişi askerlik vazifesi başında iken çalışması mümkün olmadığından asker maaşı ile de bu borcun kapatılmasına imkan yoktur. Her ne kadar kişi çalışamasa da, devlet tarafından borç için herhangi bir ödeme olanağı mümkün değildir. En azından askerlik süresince dondurma işlemi talep edenler ise, taksitlendirme imkanından yararlanamazlar.

Bazı bankalar kart borçlarının tahsili için avukatlarına verdikleri talimatlarla icra yoluna giderlerken, bazıları da borcun ödenmesi için kişiye ulaşarak ne zaman ödeme yapacağı, borç kapatma kredisi kullanmak isteyip istemediği yönünde beyanlarını alırlar. Nitekim ödenmeyen borcun sonu yasal prosedür gereği icradır.

Askerdeyken Kredi Kartı Borcu Dondurma

Her vatandaşın ihtiyaç kredisi olmasa da, askerlerin özellikle dert ettikleri konu kredi kartlarıdır. Çünkü gerek yapılan harcamalar gerekse nakit avanslar kart borçlarını günden güne arttırmaktadır. Bu nedenle askere gitmeden önce bu borçları tamamen kapatmak, taksitlerini zamanında ödemek ve mümkün değilse en azından asgari tutarını ödemek en doğrusudur. Zira kart borçları askerin kendisine, ikamet ettiği adresine zarf içinde bildirilecek ve ödeme talep edilecektir.

Tebligat kanunu asker bölümü
Askerlere Kredi Borcu Tebligatı

Yukarıda ki görselde görüldüğü gibi tebligat kanunu gereğince de silah altında olan asker kişilere tebligat kıta komutanına veya askerin üst amirine yapılmaktadır. Tebligat bu kişilere teslim edildiğinde yasal süreç başlamaktadır.

Askere Kredi Veren Bankalar

Askerlik vazifesini yapmakta olan erler ve erbaşlar için kredi çekme olanağı normal vatandaşlarla aynıdır. Sonuçta BBDK kayıtlı bankaların her biri askerlerden maaş bordrosu veya gelir belgesi talep edecektir. Bu durumda askerlik durumunda kredi çekme olanağı yoktur. Ancak Devletten maaş alan sözleşmeli er, uzman onbaşı, uzman erbaş, astsubay, subay ve sivil memurlar için durum farklıdır. Bu kişiler 657 sayılı DMK statüsünde olduklarından aşağıda ki bankalardan kredi çekebilirler.

 • Ziraat Bankası,
 • Akbank,
 • Teb,
 • INGBank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Odeabank,
 • İş Bankası,

Bu bankalardan kredi kullanan askerler için borcun dondurulması, ertelenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Taksitler zamanında ödenir veya icra edilir.

Asker Ailelerine Yardım Olanağı

Kart ve kredi borçlarını ailesine bırakarak askere gitmiş kişiler için ayrıca bir ödenek olmasa da, asker ailelerine yardım yapılmaktadır.

Askerimiz evli ise öncelikle bu yardımdan eşi, evli değilse annesi faydalanabilmektedir. Şart olarak ise başvuru yapacak kişi hakkında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Muhtaç Belgesi vermelidir. Bunun için kişinin SYDV’na başvurması, talepte bulunması gerekir.  Başvuru için sadece nüfus cüzdanı yeterlidir.

Asker Ailelerine Yardım Olanağı
Asker Ailelerine Yardım Olanağı

Asker Ailelerine Kaç Para Ödeniyor?

Ödemeler 2 ayda bir yapılmakta olup, aylık 250 lira olarak hesaplanmıştır. Buna göre yardım alan kişiye 2 ayda bir olmak üzere 500 TL. ödeme yapılır.

Sivil hayatta iken ailesine bakan, kendisi askere gittiği zaman ailesinin herhangi bir maddi olanağı olmayan kişilerde bu olanaktan faydalanabilir. Bununla birlikte kişiler ayrıca GSS testi yaptırarak ücretsiz sağlık, yakacak, gıda, sağlık ve eğitim yardımı gibi vakıf fonlarına da başvuru yapabilirler. Detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Askerde Kredi Kartı Kullanımı

Bonus, Axess, World, Visa, Mastercard veya hangi kredi kartını kullanırsanız kullanın ödemeleriniz düzenli yaptığınız taktirde kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak askeri kantinlerde veya bölgelerde kredi kartınızın geçeceği herhangi bir birim bulunmamaktadır. Askeriyenin kart taşıma izni verip verilmemesi ister askeri mevzuat hükümlerine göre saklıdır. Çarşı izinlerinde veya yıllık izinlerde kullanımına ise bir mani yoktur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir